آلبوم ناصرالدین شاه پیدا شد + فوتو و جزئیات


مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان خبر داد: در کنترل، بازبینی و سرشماری حساب اموال (انبارگردانی رسمی) آلبوم‌خانه کاخ گلستان، این آلبوم که در قفسه‌ها جابه‌جا شده بود، پیدا شد 

آلبوم ناصری کاخ گلستان پیدا شد

خبر مفقود شدن آلبوم ناصری از دومین آلبوم‌خانه سلطنتی و غنی دنیا یعنی کاخ گلستان ۱۳ مرداد پارسال منتشر شد، چیزی حدود پنج ماه بعد از اطلاع منیجر این مجموعه جهانی. با انتشار این خبر مفقودی، آفرین امامی – مدیر این کاخ جهانی – اعلام کرد: «اواخر اسفند سال ۹۸ امین‌اموال آلبوم‌خانه کاخ گلستان در آخرین انبارگردانی خود متوجه شد که یک آلبوم ناصری حاوی ۱۰۰ قطعه فوتو کوچک در قفسه نیست. این مسئله را به من اعلام کرد، بلافاصله برای پیشگیری از موضوعات سوء بعدی، اقدامات حقوقی انجام شد. با واحدهای ذی‌صلاح وزارتخانه، پلیس اینترپل و قوه قضائیه نیز در این زمینه مکاتباتی انجام دادیم، حتی مشخصات و تصاویر اثر نیز برای پلیس اینترپل ارسال شد. این آلبوم در مخزن آلبوم‌خانه کاخ گلستان نگهداری می‌شد و تاکنون برای نمایش در هیچ نمایشگاهی، از این مخزن خارج نشده است.»

آلبوم ناصری کاخ گلستان
آلبوم ناصری کاخ گلستان

حالا به گفته از روابط عمومی وزارتخانه میراث هنری، امامی اعلام کرده است که این آلبوم تاریخی در انبارگردانی‌ای که توسط کمیته‌ای متشکل از نمایندگان اداره کل موزه‌ها و اموال منقول هنری تاریخی، اداره ‌کل حراست، یگان حفاظت میراث‌هنری و ذی‌حسابی و اداره ‌کل امور مالی وزارتخانه و منیجر کاخ گلستان انجام شد، صبح سه‌شنبه (۲۸ مرداد ۹۹) در آلبوم‌خانه کاخ گلستان پیدا شد.

او درباره‌ جزییات این آلبوم نیز بیان داد: این آلبوم به شماره ۳۶۲ در ابعاد ۲۲ در ۱۵.۵ سانتی‌متر مربع بوده و شامل ۱۰۰ قطعه فوتو از کودکان و زنان قاجاری است که با سرشماری حساب اموال که توسط این کمیته انجام شد در تایم ۱۱:۳۰ در یکی از قفسه‌های آلبوم‌خانه کاخ گلستان پیدا شد و تمامی ۱۰۰ قطعه فوتو در این آلبوم موجود است.

آلبوم عکس های ناصرالدین شاه در کاخ گلستان
آلبوم فوتو های ناصرالدین شاه در کاخ گلستان

او با اشاره به این‌که بعد از اعلام امین‌اموال آلبوم‌خانه کاخ گلستان در اسفند ۹۹ مبنی بر مفقود شدن آلبوم و احتمال جابه‌جا شدن در قفسه‌های آلبوم‌خانه، بلافاصله توسط خود امین‌اموال انبارگردانی انجام شد، اما پیدا نشد، بیان کرد: با توجه به مذاکراتی که با اداره کل موزه‌ها و اموال منقول هنری تاریخی انجام شد و در نامه‌ای که از سوی این اداره کل به منیجر کاخ گلستان ابلاغ شد، با دستور معاون میراث هنری کانتری و هماهنگی معاون توسعه منیجر و مدیرکل حراست و یگان حفاظت میراث هنری وزارتخانه انبارگردانی رسمی توسط این کمیته شروع شد.

امامی تمدید داد: از یک سو تعداد آلبوم‌های فوتو موجود در آلبوم‌خانه کاخ گلستان بسیار بوده و از سوی دیگر ابعاد این آلبوم‌ها کوچولو است، اما  آلبوم ناصری کوچک است و در قفسه‌های آلبوم‌خانه جابه‌جا شده بود. 

 

بیشتر بدانید : گم شدن آلبوم ناصرالدین شاه در کاخ گلستان؟! ماجرا چیست؟ + فوتو

 

گردآوری: تیم فرهنگ و هنر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/culture
منبع: isna.ir