امین حیایی از “عصر نو” و سریال “آقازاده” تا تبلیغات + فوتو


امین حیایی ضمن مرور تجربه‌های اخیر خود در داوری مسابقه «عصر نو»، حضور در تبلیغات بازرگانی و ایفای نقش وکیل در سریال «آقازاده»، از دغدغه‌ها و چالش‌های خود در مواجهه با این تجربه‌ها گفت 

امین حیایی از تجربه‌های جدیدش می‌گوید

امین حیایی هنرمند باسابقه سینما و تلویزیون ایران، این روزها چالش‌ها و تجربه‌های جدیدی را تجربه می‌کند؛ چالش‌هایی از جنس داوری در مسابقه استعدادیابی «عصر نو» که او را تبدیل به کاراکتری امیدبخش برای شرکت‌کنندگان کرده است تا حضور در تبلیغات بازرگانی که این روزها برخی دیگر از چهره‌های مطرح دنیای بازیگری را هم به این حوزه کشانده است. 

امین حیایی این روزها برای مردم کوچه و خیابان بیشتر با داوری «عصر نو» شناخته می‌شود و نه تجربه‌های بازیگری‌اش و البته برایش جالب هم هست که این مسابقه اینقدر تاثیرگذار است و طرفدار دارد و مردمی که او را می‌بینند بابت رای‌های سفیدش به او «دمت سرد» می‌گویند!

ابتدا از این بگویید که بعد از سال‌ها حضور سینمایی و دوری از تلویزیون، چطور در قامت داور یک مسابقه استعدادیابی به «عصر نو» پیوستید و هرگزً احسان علیخانی درخواستش برای پذیرفتن داوری را با چه نکات یا پارامترهایی مطرح کرد؟

من بعد از اینکه وارد «عصر نو» شوم پیشنهاد اجرا برای سه برنامه در تلویزیون داشتم اما علاقه‌ای نبود که بخواهم به آن‌ها پاسخ مثبت بدهم. از طرفی آنقدر مجریان توانمندی داریم که من افکار کردم اگر اجرای یکی از این برنامه‌ها را پذیرفتن کنم تا زمانی که بخواهم مجری خوبی شوم و توانمندی‌های یک مجری را به دست بیاورم، بخش زیادی از برنامه پیش رفته و من حتی اعتبار خودم را هم از بین داده‌ام. با این حال احسان علیخانی به من پیشنهاد داد که در نقش داور حضور پیدا کنم و این برایم زیبا بود.

امین حیایی داور عصر جدید
امین حیایی داور عصر نو

چطور برای اجرا وسوسه نشدید؟ چون الان خیلی از بازیگرها دشمن دارند اجرا را هم تجربه کنند.

اتفاقاً پیشنهادات خیلی خوبی هم مطرح شد و حتی وقتی رد کردم، می‌خواستند با مسائل مالی نظر من را جلب کنند. با این حال من دشمن نداشتم اجرا کنم و حتی افکار می‌کردم ممکن است به اعتبارم لطمه بزند. شاید دستمزد همین کار یک هشتم پولی هم که بابت اجرا در تلویزیون به من پیشنهاد شده بود نباشد. 

واقعاً اعتبار مساله اصلی‌تان بود؟

مسلماً. دشمن نداشتم اعتباری را که در رشته کاری خودم به دست آورده بودم از بین بدهم. حتی خیلی‌ها شاید بگویند اگر موسیقی را تمدید می‌دادم نسبت به بازیگری توانست‌تر بودم، ولی من نمی‌خواهم فعالیتم در موسیقی هم در حدی باشد که بازیگری‌ام را تحت‌الشعاع قرار دهد. به ویژه که «اجرا» نیاز به اطلاعات عمومی در حوزه سیاست، فرهنگ و… دارد که من احساس می‌کردم چنین اشرافی ندارم. من ترجیح می‌دهم نردبان کاری خودم را بالا بروم و داوری هم را به خاطر عشق به این بچه‌هایی که از سراسر کانتری می‌آیند و دشمن دارند دیده شوند پذیرفتن کردم که شاید دستمزد همین کار یک هشتم پولی هم که بابت اجرا در تلویزیون به من پیشنهاد شده بود نباشد.

 شرط خاصی برای داوری داشتید؟

 شرط خاصی نداشتم دشمن داشتم فرایند کار را بدانم و وقتی صحبت کردیم و دیدم احسان علیخانی با چه عشقی کار می‌کند و چقدر دغدغه و هیجان دارد، فهمیدم او پای کارش و بچه‌ها می‌ایستد پس می‌توان با او کار کرد.

نکته‌ای درباره دستمزدتان در مسابقه گفتید؛ پیش از این مطرح شده بود که دستمزد شما از باقی داوران بیشتر است؛ خودتان اطلاعی نسبت به باقی دستمزدها دارید؟

خیر، نه می‌دانم و نه می‌پرسم، چون دستمزد خصوصی است.

معمولاً برخی از هنرمندان یا هنرمندان کار در تلویزیون را پذیرفتن نمی‌کنند و می‌گویند به جای صرف وقت روی یک کار تلویزیونی، می‌توانند در چند اثر سینمایی حضور داشته باشند و اتفاقاً دستمزد بیشتری هم بگیرند. به ویژه که «عصر نو» پروژه‌ای سنگین و طاقت‌فرساست. شما هیچ گاه درباره این محاسبات افکار نکردید؟

برای من این زیبا بود که بعد از این همه سال حضور در مووی‌های سینمایی، بچه‌هایی که مرا در خیابان می‌بینند، «داور عصر نو» خطابم می‌کنند، نه «امین حیایی»! پس این مسابقه اینقدر تاثیرگذار بوده است که مخاطب همه نقش‌های مرا فراموش کرده است (می‌خندد) و من هم اتفاقاً دشمن دارم در کاری حضور داشته باشم که همین قدر اثر داشته و توانست باشد.

امین حیایی در عصر جدید
امین حیایی در عصر نو

از طرفی این برنامه به بچه‌ها امید می‌دهد. خانواده‌هایشان راضی هستند، ما را دعا می‌کنند و همین دعای خیر آن‌ها برای هفت نسل ما بس است. من ابتدا به همین‌ها افکار می‌کنم تا دستمزد. این روزها می‌بینیم که اگر سلامتی نباشد، میلیارد میلیارد هم که داشته باشید، کمکی به شما نمی‌کند. پس باید عشق و محبت و اعتبار را دریابید. پول مرحله آخر است. نه اینکه بگویم ارزشی ندارد چون زندگی با پول می‌چرخد و اگر نباشد این چرخ پنچر است! یا می‌لنگد و تا آخر زندگی باید لنگ لنگان بروید اما برای من اولویت نیست، شرافت و انسانیت و مرام برایم اولویت دارد.

عوامل همین برنامه «عصر نو» شبها شب برای کار می‌آیند، از همه چیز می‌گذرند و حتی از خودشان می‌گذرند درحالیکه ممکن است کرونا بگیرند، اما می‌آیند تا برنامه تمدید پیدا کند. خود ما افکار می‌کنیم اگر نیاییم شاید یک تیم ۳۰۰ نفره تعطیل شود. این برنامه در همین شرایط که کار نیست، اشتغال به وجود آورده است، امیدهایی را در شرکت‌کننده‌ها زنده کرده است و حتی خود پدر و مادرها هم برای فرزندشان که شاید درس و مدرسه را رها کرده است، امید دارند.

شما از بازیگرانی هستید که به تبلیغات بازرگانی هم ورود کرده‌اید. در این حوزه هرچقدر هم حساسیت داشته باشید باز هم معمولاً وقتی یک هنرمند حرفه‌ای وارد این حوزه می‌شود نوعی واکنش منفی نسبت به آن‌ها شکل می‌گیرد. آیا برای ورود به این میدان هم اولویت‌ها و وسواس‌هایی داشتید؟
من برای همین تبلیغات هم سال‌ها صبر کرده‌ام. سال‌ها پیشنهادات زیادی به من می‌شد و پذیرفتن نمی‌کردم چون می‌خواستم تبلیغی که گیم می‌کنم در شأن من باشد یا بتوانم به آن تبلیغ اعتماد کنم و به اعتبارم لطمه نخورد.

این روزها سریال «آقازاده» را هم در شبکه خانگی دارید که با زبانی صریح وارد برخی موضوعات و واقعیت‌های حساس شب شده است. افکار می‌کنم هم به لحاظ محتوا و مضمون و هم به لحاظ بازیگری چالش جدیدی در کارنامه شما محسوب می‌شود.

من قبلاً نقش وکیل را گیم کرده بودم، اما این سن و سال را نداشتم و تیپ شخصیتی هم برایم متفاوت بود. فیلمی به اسم «سیب سرخ حوا» بود که اتفاقاً اولین نقش اصلی من بود و با نیکی کریمی هم‌گیم بودم اما ایفای نقش وکیل در «آقازاده» برای من یک چالش کوچولو بود و نوعی پختگی برایم به همراه داشت.

امین حیایی در سریال آقازاده 
امین حیایی در سریال آقازاده

سختی این چالش برایتان در چه قسمت‌هایی بیشتر بود؟

در قسمت‌های دادگاه که صبح فیلمنامه را به ما می‌دادند و من باید ۱۰ صفحه دیالوگ وکالتی و دفاعیه را حفظ می‌کردم! جملات یکی از یکی ثقیل‌تر و سخت‌تر بود و اگر به زبان اسپانیایی حرف می‌زدم راحت تر از این دیالوگ‌ها بود. (می‌خندد)

صحنه‌های دادگاه را نمی‌شد مدل یک پلان سکانس درآورد، چون ری‌اکشن‌ها و واکنش‌های حضار را هم لازم داشتیم و کارگردان باید تاثیر سخنان من روی حضار داخل دادگاه را هم به اندیشه درمی‌آورد. به همین دلیل سکانس‌ها را منقطع، منقطع می‌گرفت و من پاراگراف‌هایی حفظ می‌کردم و بخشی را تصویربرداری می‌کردیم و باز پاراگراف بعدی را بعد از صحنه‌هایی دیگر می‌گرفتیم و با خود افکار می‌کردم الان هنرورانی که نقش حضار داخل دادگاه را دارند با خود افکار می‌کنند چرا دیالوگ‌هایم را حفظ نکرده‌ام. (می‌خندد)

در کنار تجربه‌های جدی‌تان در بازیگری مشابه همین سریال «آقازاده»، طی این سال‌ها کمدی‌هایی هم گیم کرده‌اید که برخی آن‌ها را سخیف و یا لوده دانسته و به آن‌ها نقدهایی داشته‌اند، نظرتان نسبت به این انتقادها چیست؟ 

سلایق مختلف است و نمی‌توان آن را ملاک قرار داد و گفت از این پس من باید خط کاری‌ام را عوض کنم. من هر کاری را که حس کردم، می‌گیرد و مردم دوستش خواهند داشت، با آن می‌خندند و لحظاتش برایشان شیرین باشد، گیم کرده‌ام.

امین حیایی در نقش وکیل سریال آقازاده
امین حیایی در نقش وکیل سریال آقازاده

اساساً این عنوان کمدی مبتذل و یا سخیف را پذیرفتن ندارید؟

برای برخی مبتذل به نظر می‌آید، برای برخی سخیف است و برای بعضی هم می‌تواند زیبا باشد. برخی می‌گویند دمت سرد که در این مووی گیم کردی و باز برعکس برخی می‌گویند چرا در این مووی‌ها گیم می‌کنی. با این حرف‌ها نمی‌توان جلو رفت. من به سرنوشت اعتقاد دارم و در مسیری که برایم پیش می‌آید جلو می‌روم و در همه این‌ها سعی دارم حس خوبی را به جامعه منتقل کنم.

چندی پیش ویدئویی از «عصر نو» پخش شد که از تماشاگران داخل سالن پرسیده بودند آیا امین حیایی برای شادمانی به برنامه آمده است و نیمی از سالن پاسخ بله دادند. ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی هم خیلی دیده شد و برخی هم تحلیل‌هایی نسبت به آن ارائه دادند. ممکن است این تفکر به دلیل سختگیری‌های برخی دیگر از داوران باشد و این سختگیری‌ها باعث شود مردم افکار کنند لزوماً هر کسی سخت‌گیرتر است در کار جدی‌تر است؟

افکار نمی‌کنم این باشد. مردم ما خیلی باهوش هستند و می‌توانند قضاوت کنند. شاید هرگزً این سوال صحیح نبود که بپرسند امین حیایی برای شادمانی آمده است یا کار. واقعیت همین است که من نه به خاطر پول که برای عشق به این کار به «عصر نو» آمدم. برخی هم در کامنت‌ها می‌گفتند تو که پولش را گرفته‌ای پس چرا منتش را می‌گذاری!

من به خاطر عشق به تلویزیونی آمده‌ام که تا دورافتاده‌ترین نقاط کانتری محصولاتش پخش می‌شود و مردم آن نقاط فقط به همین رسانه دسترسی دارند. من که به اندازه کافی دیده شده‌ام و دیده شدن زیاد دیگر نفعی ندارد، جز اینکه بیشتر زیر ذره‌بین قرار می‌گیرم، مواخذه و یا حتی قضاوت می‌شوم. من هر چه بیشتر دیده شوم زندگی برایم سخت‌تر می‌شود و فقط به خاطر عشق است که وارد این کار شده‌ام و البته واقعاً منتی هم ندارم.

 و همین عشق و امید دادن است که باعث می‌شود بیشتر بخواهید ضربدر سفید بدهید و کمتر در قضاوت‌ها سختگیری می‌کنید؟

بله. البته من شاید در مرحله اول احساس می‌کردم کسی استعدادی دارد و دشمن داشتم این امید را در او زنده کنم و برای همین حتی اگر اجرای ضعیفی داشت به او ضربدر سفید می‌دادم و افکار می‌کردم تحت آموزش‌های یک مربی صحیح می‌تواند توانست شود. اما در مرحله دوم همان فرد چون تحت نظر مربی بوده است انتظار مرا بالا می‌برد و سختگیرتر می‌شوم. به هر حال ما حکم قاضی را داریم و باید عدالت را اجرا کنیم
می‌دانم.

دارا حیایی پس از ایفای نقش در مووی «شعله‌ور» چندی پیش هم در سریال «از سرنوشت» گیم کرد و اتفاقاً کاراکترش شباهت‌هایی هم با برخی از نقش‌های شما داشت چطور او را در مسیر ورود به بازیگری راهنمایی کرده‌اید؟

بیشتر توصیه می‌کنم که اخلاق حرفه‌ای داشته باشد.

بیشتر بدانید : فوتو های امین حیایی و پسرش دارا حیایی در جشن ساخت ایران ۲

من نه پیشنهاد دادم «دارا» وارد این کار شود و نه دشمن داشتم وارد شود، چون می‌دانم در این حرفه با چه مشکلاتی مواجه هستیم. به هر حال باید تحمل داشته باشد، انعطاف پذیر باشد و جنبه نقد و حتی ناسزا شنیدن را هم داشته باشد

امین حیایی و پسرش دارا حیایی
امین حیایی و پسرش دارا حیایی

دارا حیایی در کارگاه خودتان آموزش دیده است؟

یک دوره حضور داشت اما بعد از پایان دوره، پیشنهاد گیم در سریال «از سرنوشت» به او داده شد و دیگر نتوانست در کلاس‌ها شرکت کند.

 مثل خیلی از هنرمندان که نمی‌خواهند فرزندشان وارد همان حرفه شود نگران نبودید؟

تکی نگرانی من اخلاقیاتش بود که از او می‌خواستم برخی از اصول را رعایت کند به طور مثالً در کار به همه احترام بگذارد تا آن‌ها هم به او احترام بگذارند و اینکه دقت کند کارگردان، فیلمبردار، گریمور و… از او چه می‌خواهند. توصیه‌هایم بیش از اینها نبوده است؛ من نه پیشنهاد دادم وارد این کار شود و نه دشمن داشتم وارد شود، چون می‌دانم در این حرفه با چه مشکلاتی مواجه هستیم. به هر حال باید تحمل داشته باشد، انعطاف پذیر باشد و جنبه نقد و حتی ناسزا شنیدن را هم داشته باشد. 

 

بیشتر بدانید : دلخوری شدید امین حیایی از احسان علیخانی و واکنش به آن + فوتو

بیشتر بدانید : کدام داور “عصر نو” دستمزد بیشتری می گیرد؟ امین حیایی، رویا نونهالی یا …

بیشتر بدانید : کار عجیب و غریب امین حیایی در “عصر نو” + فوتو

بیشتر بدانید : چهره نیکی کریمی و امیر آقایی در یک قاب + فوتو

گردآوری: تیم فرهنگ و هنر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/culture
منبع: mehrnews.com