اولین اقدام دولت بایدن علیه عربستان


باس دموکرات کمیته اطلاعات مجمع نمایندگان آمریکا از مدیر اطلاعات ملی خواست تا منبع مربوط به قتل جمال‌ خاشقجی، مقاله‌نویس روزنامه واشنگتن پست در سال ۲۰۱۸ میلادی را از حالت طبقه‌بندی خارج کند.

بایدن درخواست منبع مربوط به قتل جمال‌ خاشقجی را داد

به منبع پایگاه آکسیوس، روزنامه واشنگتن پست منبع داده که شرکت سیا با درجه بالایی از اطمینان به این نتیجه رسیده است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی که یکی از متحدان نزدیک دولت دونالد ترامپ، باس جمهور سابق آمریکا بود، دستور قتل جمال خاشقجی را صادر کرده بود. دولت ترامپ هرگز این منبع را به صورت عمومی منتشر نکرد.

تحقیقات شرکت ملل در سال ۲۰۱۹ میلادی درباره مرگ خاشقجی نیز به این نتیجه رسید که این روزنامه‌نگار توسط ماموران محمد بن سلمان به قتل رسیده است.

آوریل هینس که شب چهارشنبه رای سنا را برای انتصاب به عنوان مدیر اطلاعات ملی آمریکا به دست آورد، در جلسه تایید صلاحیتش متعهد شد تا این منبع را منتشر کند.

آدام شف، باس کمیته اطلاعات مجمع نمایندگان آمریکا در توییتی نوشت: قتل وحشیانه جمال خاشقجی در حقیقت اتک‌ای به حقوق بشر بود. اما دولت ترامپ به مدت یک سال از انتشار عمومی این منبع درباره مجرمیت عربستان سعودی امتناع کرد. من از آوریل هینس می‌خواهم تا این منبع را از حالت طبقه‌بندی خارج کند. باید عدالت و پاسخگویی وجود داشته باشد.

 گردآوری: تیم خبر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/news
منبع: isna.ir