ایران و کره‌ جنوبی به توافق رسیدند


خبرگزاری یونهاپ به گفته یک منبع مطلع مدعی شد که ایران و کره جنوبی برای راه‌اندازی کارگروهی جهت توسعه تجارت بشردوستانه بین دو کانتری به توافق رسیده‌اند

ایران و کره‌جنوبی به توافق رسیدند

بعد از کشمکش‌های اخیر بین سئول و تهران بر سر پول‌های بلوکه شده به دلیل مسدود‌های آمریکا و نیاز ایران به تجهیزات پزشکی و دارویی برای مقابله با ویروس «کووید۱۹»، حالا خبرها از توافق دو طرف درباره یک سازوکار تجاری انسانی حکایت دارد.

به نوشته خبرگزاری «یونهاپ»، یک منبع مطلع از این مسئله بامداد یکشنبه (به وقت تهران) گفت که کره جنوبی و ایران توافق کرده‌اند که برای توسعه تجارت بشردوستانه به عنوان بخشی از سعی‌ها جهت حفظ همکاری‌های دوجانبه ذیل معافیت‌های تحریمی آمریکا، کارگروه مشترکی ایجاد کنند.

این منبع می‌گوید که مباحثات بین دو کانتری در سطح مدیران کل، با هدف بررسی منظم چگونگی همسان‌سازی درخواست ایران برای دارو و تجهیزات پزشکی با چیزی که صادرکنندگان کره جنوبی می‌توانند ارائه دهند، انجام می‌شود.

بر این اساس، اولین گفت‌وگوهای کارگروه مذکور بین دو کانتری در اوایل ماه آینده میلادی (سپتامبر) برگزار خواهد شد.

یونهاپ به گفته از این منبع – که نامش را فاش نکرد – نوشت: «دو طرف در زمان مباحثات ویدئوکنفرانسی سطح بالا، که در هفته بعد برگزار شد – به این توافق رسیده‌اند. در این گفت‌وگوها طرف ایرانی تمایل خود برای خرید چند صد میلیون دلار از محصولات کره جنوبی را ابراز کرد».

این خبرگزاری اذعان کرد که دارایی ایران در دو بانک کره جنوبی مجموعا به ارزش ۷ میلیارد دلار از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ به بهانه مسدود‌های آمریکا بر واردات نفت ایران توسط سئول، بلوکه شده است.

یونهاپ هفته بعد منبع کرده بود معاون دربار خارجه کره جنوبی در امور اقتصادی ریاست طرف کره‌ای را در این جلسه که قرار است با شرکت مقامات سایر وزارتخانه‌ها و آژانس‌های تجاری این کانتری برگزار شود، برعهده خواهد داشت. «محمدرضا شانه‌ساز» باس شرکت غذا و داروی ایران و مقامات بانک مرکزی از طرف ایران در این جلسه حضور خواهند داشت.

شب پنجشنبه اما یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی ادعا کرده بود آمریکا اجازه انتقال پول ایران به کانال سوئیس را نمی‌دهد.

گردآوری: تیم خبر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/news
منبع: farsnews.com