سه فوتی قطعی کرونای انگلیسی در تهران


رئیس ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران با اشاره به وجود جهش های ویروس کرونا با عناوینی همچون ویروس اسلواکی، کالیفرنیا، آفریقایی و … در دنیا تاکید کرد: به جز جهش این ویروس با عنوان انگلیسی شواهدی از وجود دیگر جهش ها نداریم

سه فوتی کرونای انگلیسی در تهران

علیرضا زالی در جلسه دیروز ستاد مبارزه با کرونای منطقه تهران گفت: در حال حاضر در میزان مراجعان سرپایی افزایش را شاهد هستیم و شاخص بستری نسبت به هفته های گذشته نیز افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: در دی ماه ۲۸ هزار نفر مراجعه سرپایی داشتیم که این رقم در بهمن ماه به ۴۰ هزار نفر رسید و به این ترتیب شاهد افزایش مراجعین سرپایی نیز در بهمن بوده ایم. میزان بستری ها در انتهای بهمن نیز نسبت به انتهای دی ماه رشد داشته و در روزهای شروع اسفند ماه نیز با شیب ملایمی در حال افزایش است.

زالی در خصوص تعیین کانون شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی نیز گفت: نمی توانیم مشخص کنیم که کانون شیوع ویروس جهش یافته کجاست و به صورت قطعی نقطه ای را معرفی کنیم اما با توجه به پراکندگی مبتلایان می توانیم بگوییم در نقاط مختلف تهران مبتلایان وجود داشته و تراکنش اتفاق افتاده است. تاکنون ۳ نفر قوتی قطعی ناشی از ابتلا به ویروس جهش یافته داشتیم.

رئیس ستاد مقابله با کرونای کلان شهر تهران در خصوص مشاهده جهش ویروسی کرونا از نوع دیگر در کانتری گفت: ما ویروس جهش یافته فنلاندی نداریم اما پیش‌تر ویروس اسلواکی بعد از آن ویروس موسوم به کالیفرنیا و بعد از آن انگلیسی و آفریقایی وجود داشته ولی تکی مورد جهش ویروس موسوم به انگلیسی در کانتری مشاهده شده و شواهدی از وجود سایر جهش ها نداریم.

زالی در بخش دیگری از صحبت های خود در این جلسه در خصوص اجرای طرح شهید سلیمانی گفت: این طرح در سطح منطقه تهران نسبت به بعد پیشرفت داشته و امیدواریم شتاب آن کم نشود و این روند تمدید پیدا کند به ویژه در ایام نوروز.

وی تاکید کرد: نامه ای به وزرای کانتری و پزشکی نوشته شده تا پروازهای اروپایی به ویژه انگلستان متوقف شود. البته نظر ما تکی پروازهای اروپایی نبوده است چرا که پرواز از سایر کشورها نیز نوع جهش یافته ویروس در افراد مشاهده شده این در شرایطی است که فضای زیر ساختی ترانزیت فرودگاه امام خمینی به گونه ای نیست که از ازدحام و هولناک الودگی جلوگیری شود و امکان خروج برای انتظار به بیرون از این محدوده نیز امکان پذیر نیست. لذا توقف پروازها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: هنوز از ستاد ملی کرونا پروتکل روشن و شفافی در مورد بازار خرید و ترددهای نزدیک به ایام نوروز اعلام نشده ، بی تردید اگر قرار است محدودیت هایی اعمال شود با توجه به این که پیش‌فروش ها در حوزه مسافر و ترددها در حال انجام است برای جلوگیری از نارضایتی مردم باید زودتر تعیین تکلیف شود تا سرنوشت بسیاری از موارد از جمله ترددها ، برگزاری آزمون ها و…. مشخص شود . البته برخی از این موارد ملی است و باید هر چه زودتر قصد گیری انجام شود.

گردآوری: تیم خبر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/news
منبع: isna.ir