شنیدم بیماریِ خطرناکتر از کرونا شایع شده


باس‌جمهور گفت: باید مراقبت بهداشتی را در فصل پائیز بیشتر کنیم. یک نوع بیماری هم در همسایگی ما ایجاد شده که شبه ذات الریه است و شنیدم از کرونا خطرناکتر است.

شبه ذات الریه از کرونا خطرناک تر

وی اظهار داشت: در دوران کرونا و پس از کرونا سرمایه‌گذاری‌ها شکل متفاوتی به خود گرفته است و دیروز هم ما باید همین کار را باید انجام دهیم. دیروز سرمایه‌گذاری در بخش سلامت و پزشکی، سرمایه دانش بنیان و در زمینه اقتصادی دولت الکترونیک را باید تشدید کنیم.

باس جمهور در مورد زمان اجرای سبک زندگی بهداشتی در کانتری تصریح کرد: مردم گاهی می گویند تا چه زمانی ماسک باید بزنیم و کمتر به مسافر برویم؛ فاصله گذاری اجتماعی را تا چه زمانی تمدید دهیم؟ بی‌حوصلگی را باید کنار بگذاریم این سبک زندگی در میان مدت و بلندمدت و یا باید تمام پارسال و حتی ممکن است سال آینده نیاز باشد همه اصول بهداشتی را مراعات کنیم.

روحانی گفت: حتی اگر واکسن هم در دسترس قرار گیرد باید سبک زندگی بهداشتی تمدید یابد برخی از منطقه‌ها افرادی بستری هستند که چند ماه پیش در همآنجا بستری بود یعنی کسی که به کوئید ۱۹ مبتلا شده بعد معالجه شده وترخیص شده چند ماه از بهبود او گذشته دوباره مبتلا شده است.

وی خاطر نشان کرد: ما نمی‌دانیم آثار واکسن چه مقدار است و چه مدتی ایمنی ایجاد می‌کند لذا حتی اگر واکسن رسید باید اصول بهداشتی را رعایت کنید.

باس جمهور با اشاره به دوگانه‌های ایجاد شده در جامعه اظهار داشت: برخی دوگانه‌های جان و نان، جان و مسائل دینی، جان و آموزش مطرح می‌شود. هم جان باید باشد هم نان، هم باید پروتکل‌ها رعایت شود و هم مسائل آموزشی تمدید یابد.

وی گفت: بعضی نگران بودند و به ما نامه می‌نوشتند که یک سال جوانان کانتری از تحصیل عقب بماننداما دیده شد که همه چیز به خوبی پیش رفت.

روحانی با تاکید بر اینکه در برگزاری کنکور هیچکس مبتلا به کرونا نشده است، گفت: آمار ارائه شده از سوی وزارت پزشکی نگران کننده است. رعایت مردم از ۸۲ درصد به ۶۲ درصد رسیده است. مردم در همه‌جا اصولی که تاکید شده مورد توجه قرار دهند.

باس جمهور اظهار داشت: علائم را برای مردم بیشتر و ملموس‌تر بیان دهید. اولین نشانه بیماری را کویید در نظر بگیرید.

وی در مورد قاچاق کالا در کانتری گفت: قاچاق کالا در کانتری ما وجود دارد. همه ما در قبال این مسئله مسئول هستیم. در این شرایط روی قاچاق دارو و واکسن مراقبت بیشتر شود. برخی دارو را به کشورهای همسایه می‌برند. ستاد مقابله با کالا و ارز دقت بیشتری کند و مبارزه با آن‌ها را تشدید کنند.

روحانی بیان داشت: دربار پزشکی نسبت به برخی زوار خارجی که برای زیارت به قم و مشهد می‌آیند اظهار نگرانی کرد. باز تاکید می‌کنیم هر آنچه از لحاظ خدمات به مردم به روش الکترونیکی امکان پذیر است انجام شود مانند خدمات عوارضی در بین جاده‌ها.

گردآوری: تیم خبر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/news
منبع: farsnews.ir