علت افزایش نرخ بلیت ترکیه مشخص شد


دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره قیمت بلیت ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومانی ترکیه گفت: با توجه به نرخ ارز و نوسانات اقتصادی این قیمت طبیعی و با نظارت شرکت هواپیمایی کانتری انجام می‌شود.

شرکت‌های هواپیمایی مجاز به اعزام مسافر به استانبول نیستند

مقصود اسعدی سامانی با بیان اینکه هم حالا فروش بلیت‌های ترکیه به قیمت ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومن در این شرایط طبیعی است، گفت: شرکت هواپیمایی قطرایرویز هم حالا مسافران ترکیه را از دوحه به مقصد استانبول می‌برد و با توجه به آن که این پروازها بدون توقف است چنین قیمت هایی (۱۶۰ میلیون تومن) را اعلام می کند.

او تمدید داد: بنابراین این پروازهای خارجی در این مسیر خارج از عرف نیست و کار خلافی انجام نمی‌شود.

سامانی با اشاره به اینکه نرخ های ارز و نوسانات اقتصادی تاثیر بسیار زیادی بر قیمت بلیت های پرواز های خارجی می‌گذارد، تمدید داد: با توجه به نوسانات نرخ ارز و به دلیل آن که هم حالا پرواز مستقیمی از ایران به ترکیه وجود ندارد بنابراین این نرخ ها در این شرایط عادی است.

او تصریح کرد: برخی از شرکت‌های هواپیمایی ایرانی این مجوز را دارند که از ایران بدون مسافر به ترکیه پرواز داشته باشند و این پروازها موردی انجام می‌شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی بیان داد: هم حالا برای بازگرداندن ایرانی‌ها بدون محدودیت و مشکل با ۲۰ فرودگاه دنیا در ارتباط هستیم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

سامانی با بیان اینکه البته بلیت خارجی مشمول قیمت گذاری نمی‌شود گفت: تمامی این پروازهای تحت نظارت و رصد شرکت هواپیمایی کشوری انجام می شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره قیمت بالای پروازهای قطرایرویز به ترکیه، گفت: قطرایرویز پروازهای استانبول را با کانکشن انجام می‌دهد یعنی پرواز به دوحه و از آنجا به بلگراد و بعد به استانبول می رسد بنابراین قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

اسعدی سامانی تمدید داد: طبق استاندارد و مقررات تخلفی از قطرایرویز مشاهده نشده و شرکت هواپیمایی کشوری هم مسئله را رصد می‌کند و برای انجام پرواز مستقیم به مقصد ترکیه هم در حال رایزنی هستیم.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با اشاره به اینکه شرکت هواپیمایی کشوری نظارت مستقیمی بر پروازهای خارجی به ویژه پروازهای این مقصد دارد، تمدید داد: شرکت هواپیمایی قطری هم حالا پروازهای مقصد ترکیه را از دوحه می برد و به دلیل آنکه این پروازها بدون توقف است بنابراین مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

او با تاکید بر اینکه هنوز وضعیت پروازهای ایران به کانتری ترکیه مشخص نیست، افزود: مسافران ایرانی فعلا بلیت به مقصد ترکیه خریداری نکنند چراکه ترکیش ایر هنوز پروازهایی را در این مقصد در نظر نگرفته است.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی بیان داد: وزارت امور خارجه و همچنین وزارت راه و شهرسازی در حال رایزنی هستند و هم حالا هر هفته سه پرواز به مقصد ترکیه بدون مسافر برای بازگرداندن مسافران ایرانی انجام می شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اظهار کرد: شرکت‌های هواپیمایی مجاز به اعزام مسافر به استانبول نیستند و فقط می‌توانند ایرانی‌ها را به کانتری برگردانند.

اسعدی سامانی بیان کرد: البته بین مسافران تُرک، آنهایی که برگه مأموریت به کانتری ما دارند و یا دیپلمات باشند، با رعایت شیوه نامه های بهداشتی می‌توانند با این پروازها به ایران مسافر کنند.

او با بیان این که ترکیش ایر فعلا به کانتری ما پروازی ندارد، گفت: تاریخ تعیین شده توسط ترکیه (۱۱ مهرماه) برای برقراری پروازهای تهران و استانبول که پیش از این اعلام شده بود، هم فعلا اعتباری ندارد.

گردآوری: تیم خبر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/news
منبع: مرکز رسانه قوه قضاییه