عمدا کرونا گرفتم! + فوتو


 دو مدیر تلویزیونی درباره فوتو‌های منتشرشده از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پشت صحنه سریال «رعد و برق» به کارگردانی بهروز افخمی توضیحاتی ارائه کردند

عدم استفاد از ماسک در پشت صحنه سریال

در روزهای اخیر فوتو‌هایی از مراحل تولید سریال «رعد و برق» به کارگردانی بهروز افخمی در فضای مجازی منتشر شد که با حجمی از انتقادات نسبت به عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مواجه شد. این فوتو‌ها که توسط مهران رجبی هنرمند سریال منتشر شده بود، تصاویری از پشت صحنه نشان می‌داد که هنرمندان و عوامل و به ویژه بهروز افخمی با توجه یا بی‌توجه به دوربین عکاسی، در حال کار هستند و هیچ‌ یک هم ماسک ندارند.

پشت صحنه سریال رعد و برق
پشت صحنه سریال رعد و برق

بهروز افخمی کارگردان سینما و تلویزیون پیش از این و همزمان با جشنواره مووی فجر نظرات شخصی و عجیب خود را درباره ویروس کرونا و مخالف با ماسک زدن ابراز کرده بود و حالا گویی این تئوری‌ها در یک تیم جمعی در حال اجراست. با این حال با پیگیری از مدیر تیم مووی و سریال سیما مووی و سپس مدیر تیم مووی و سریال شبکه پنج سیما در پی صحت و سقم نظارت بر فرآیند تولید پروژه‌ها برآمدیم تا مشخص شود نگرانی‌ها درباره شرایط حاکم بر تیم‌های سریال‌سازی تا چه اندازه قابل توجه است.

افخمی: عمداً کرونای خفیف گرفتم!

بهروز افخمی شب گذشته در گفتگویی رادیویی به تشریح وضعیت تولید سریال و فوتو‌های منتشر شده عوامل بدون ماسک پرداخت و با اشاره به اینکه عمداً سعی کرده است در تابستان ویروس خفیف کرونا را بگیرد اظهار کرد:
در طول بهار آمارهای جهانی را که بررسی کردم دیدم که ویروس با نزدیک شدن به فصل سرد ضعیف می‌شود و گفتم اگر قرار هست بگیریم در تابستان مبتلا شویم.

وی اضافه کرد:
یک سری کارها مثل غرغره آب نمک را که به تجربه هم استوار شده جلوگیری می‌کند کنار گذاشتم. اوایل تابستان کرونا گرفتم و سبک هم گرفتم و کاری هم با ریه‌ام نداشت. در طول فیلمبرداری برخی از بچه‌های تیم هم گرفتند چون به آنها هم اطمینان می‌دادم کرونا برای جوان‌ها خطری ندارد و برای زیر پنجاه سال‌ها هم تقریباً خطری ندارد. به این ترتیب در طول تابستان نصف تیم‌مان و در پاییز اغلب تیم کرونا گرفتند. پس نه می‌توانستند کسی را آلوده کنند نه خودشان مبتلا بشوند پس با خیال راحت بدون ماسک و پرهیزهای مربوط به این آنفلوآنزا که از آنفلوآنزا های دیگر هم ضعیف‌تر است کارمان را کردیم!

مدیرگروه مووی و سریال «سیمافیلم»: تذکر می ‌دهیم

با وجود صحبت‌های بهروز افخمی اما به‌نظر می‌رسد نظارت بر فرآیند رعایت مسائل بهداشتی در تولیدات تلویزیونی، امری سازمانی و فراتر از نظرات شخصی افراد است و نیاز به نظارت و پیگیری بالادستی هم دارد. در همین راستا مجید اکبرشاهی مدیر تیم مووی و سریال سیمافیلم درباره نظارت بر مجموعه‌های تولیدی تلویزیون و سریال‌ها بیان کرد: حتماً نظارت روی پروژه‌ها وجود دارد و اگر پروتکل‌ها رعایت نشود تذکر داده می‌شود.

وی درباره اینکه چه کسی در چنین مواردی مسئول است و باید به پروژه‌ها تذکر بدهد بیان کرد:
سیمافیلم ابلاغیه‌ای را درباره پروتکل‌های بهداشتی در پروژه‌ها ست کرده است که با دعوت از مسئولان وزارت پزشکی تدوین و برای تیم‌های مووی و سریال شبکه‌ها ارسال شده است و این تیم‌های مووی و سریال هر شبکه هستند که باید این موارد را پیگیری کنند.

اکبرشاهی با اشاره به مواردی از این آئین نامه اظهار کرد:
در این آئین نامه حضور پزشک هر چند وقت یک بار بر سر پروژه‌ها، تست اکسیژن و یا تب سنجی و همچنین زدن ماسک جزو پروتکل‌ها مطرح شده است. حتی در قراردادها هم بندی به عنوان پروتکل‌های بهداشتی اضافه شده است و حالا این تیم‌ها هستند که باید دیگر موارد را پیگیری کنند.

مدیر مووی و سریال شبکه پنج: نمی‌توانیم کسی را اخراج کنیم!

در تمدید با مصطفی رضوانی مدیر تیم مووی و سریال شبکه پنج سیما که در حال حاضر اصلی ترین متولی برای رسیدگی به سریال «رعد و برق» است صحبت کردیم.

رضوانی نیز در ابتدا در توضیحاتی گفت: درباره نظارت روی پروتکل‌های بهداشتی در سریال سازی، آئین نامه‌ای به ما ابلاغ شده و ما هم به پروژه‌ها اعلام کرده‌ایم.

وی درباره فوتو‌های منتشر شده از سریال «رعد و برق» بیان داد:
ممکن است قابی باشد که کسی ماسک ندارد یا پلانی باشد که برای دقایقی ماسک‌هایشان برداشته‌اند اما در کل پروتکل‌ها در سریال‌ها رعایت می‌شود.

رضوانی در پاسخ به مخالف افخمی با ماسک زدن که پیش از این هم به صراحت اعلام شده بود، عنوان کرد:
این اعتقاد شخصی آقای افخمی است و آنچنان که ما روی سریال نظارت داریم، پروتکل‌ها رعایت می‌شود اما ممکن است کمتر و بیشتر داشته باشد. در بسیاری از سریال‌های دیگر هم ممکن است موارد مشابهی باشد که در یک صحنه ماسک را برداشته‌اند. تولید این سریال هم در روستاهایی در شمال کانتری است و حتی به نوعی قرنطینه هستند و کسی به تیم اضافه یا از آن کم نمی‌شود.

مدیر تیم مووی و سریال شبکه پنج درباره اینکه تا چه حد افخمی اجازه دارد طبق اعتقادات شخصی خود در تیم پیش برود و خطرآفرین باشد؟ بیان کرد:
ما و مدیر شبکه حتی به پشت صحنه سریال رفته‌ایم و موارد رعایت می‌شود. از طرفی عوامل سریال «رعد و برق» هم حدود یکی دو سال است در تصویربرداری هستند و تاکنون لطمه‌ای نزده است. اعتقاد شخصی او هم به کسی تحمیل نمی‌شود اما ممکن است شخص دیگری هم باشد که ماسک نمی‌زند اما ما نمی‌توانیم تک تک افراد را به خاطر ماسک نزدن اخراج کنیم.

وی درباره نحوه برخورد با متخلفان اظهار کرد:
در هر پروژه‌ای هم ممکن است یک فیلمبردار یا کسی باشد که لحظاتی ماسک را پایین می‌آورد اما نمی‌توان او را از پروژه اخراج کرد.

رضوانی در پایان درباره اینکه اگر رعایت نکردن پروتکل‌ها به صورت یک روند باشد تذکر صورت می‌گیرد یا خیر گفت:
سریال ناظر کیفی دارد که اگر رعایت نشود نسبت به این موارد تذکر می‌دهد.

 

بیشتر بدانید : دفاع بهروز افخمی از بی حجابی زنان در مقابل محارم در سینما!

بیشتر بدانید : چرا بهروز افخمی از برنامه هفت جدا شد؟

بیشتر بدانید : بهروز افخمی: میخواهم صفحه ای برای فضای مزاجی و حرف هایی از روی بخار معده صحیح کنم

بیشتر بدانید : بهروز افخمی در آخرین اتک اش به اصغر فرهادی او را متقلب خواند!

 

گردآوری: تیم فرهنگ و هنر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/culture
منبع: mehrnews.com