عواقب دروغ گفتن و اثر دروغ بر مغز و جسم


دروغ گفتن اثرات منفی و نامطلوبی بر روح و جسم می گذارد. آیا با عوارض دروغ  بر مغز خود آشنا هستید؟ می دانید که دروغ ها چه اختلالاتی در مغزتان ایجاد می کند؟ در این مطلب می خواهیم به بررسی عوارض دروغ گفتن بر مغز بپردازیم. پیشنهاد می کنم این مطلب را حتما بخوانید

تاثیر مخرب دروغ گفتن بر مغز و جسم انسان

 یکی از درس‌های پایه‌ای که در دوران کودکی به بچه‌ها در اشکال مختلف تعلیم داده می‌شود پرهیز از دروغگویی است. اما دروغ‌ گویی علاوه بر روابط، بر مغز و بدن افراد نیز تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بدانید : راه هایی برای شناسایی افراد دروغگو

بیشتر بدانید : دروغ گفتن برای سلامتی شما مضر است!

همه ما می‌دانیم که نباید دروغ بگوییم با این حال همچنان گاه به گاه چیزهایی می‌گوییم که در واقع همان دروغ گفتن است. نکته جالب توجه این است که تقریبا بیشتر افراد هر شب دروغ می‌گویند. تحقیقات نشان داده بیشتر آدم‌ها به طور تقریبی یک یا دو دروغ در شب می‌گویند.

آدم‌ها همچنین برای دروغ‌هایشان توجیه و دلایل متعددی می‌سازند، “این دروغگویی (در دروغگویی: فرد به طور همیشگی در حال دروغ گفتن است بدون اینکه منطقی پشت این رفتار او باشد. این رفتار به عنوان رفتاری مزمن تعریف می‌شود) نیست، این یک دروغ مصلحتی است” یا “من این را گفتم چون نمی‌خواستم احساساتش را جریحه‌دار کنم.” یا “نمی‌خواستم دردسر صحیح کنم” حالا اندیشه کنید اگر همه افراد با مبنا قرار دادن این توجیهات دروغ بگویند چه اتفاقی می‌افتد.

دروغ گفتن بر مغز و بدن افراد تاثیر می‌گذارد. در منبع منتشر شده در لایف هک تاثیرات مخرب دروغ گفتن بر مغز و جسم افراد به لحاظ علمی بررسی و بیان داده شده است.

مغز و دروغ گویی

تحقیقات بسیاری به این نتیجه رسیده‌اند که دروغ‌گویی تاثیر قابل توجهی بر روی سلامت افراد می‌گذارد. می‌دانید این تاثیر گذاری چگونه است؟ سلامت افراد بر اثر دروغ گفتن صدمه جدی می‌بیند.

به محض اینکه دروغ از دهان فردی خارج می‌شود ، بدن کورتیزول را در مغز آزاد می‌کند. فقط چند دقیقه بعد، حافظه شما سعی زیادی می‌کند تا هر دو قسمت ماجرا یعنی هم دروغ و هم واقعیت را به خاطر بیاورد. در چنین حالتی قصد گیری دشوار خواهد شد و حتی این امکان وجود دارد فرد ناراحتی ناشی از این اتفاق را در قالب خشم نشان دهد. همه این اتفاقات فقط در ۱۰ دقیقه ابتدایی واقع می‌شوند.

دروغ گویی و استرس
روانشناس

بعد از این واکنش اولیه ، نگرانی شما درباره دروغی که گفته‌اید شروع می‌شود. در واقع شما گرفتار دروغ گویی شده‌اید. در این حالت ممکن است شما در مقابل فردی که دروغ گفته‌اید رفتار جدیدی را برنامه‌ریزی کنید که می‌تواند مهربانی بیش از حد در مواجهه با او باشد. یا اینکه ممکن است شرایط معکوسی اتفاق بیفتد به این ترتیب که شما خودتان را قانع کنید اگر دروغ گفته‌اید به این دلیل بوده که طرف مقابلتان شما را مجبور به این کار کرده است.

یک شب بعد از دروغ گفتن ،‌دو حالت ممکن است اتفاق بیفتد.اگر شما ذاتا دروغگو باشید ممکن است شما خودتان هم آن را باور کنید! اگر دروغ شما از روی عادت دروغگویی نبوده است پس احتمالا همچنان احساس بدی خواهید داشت و سعی می‌کنید خودتان را از فردی که به او دروغ گفته‌اید مخفی کنید و وی را نبینید. عذاب وجدانی که بابت دروغ گفتن به آن گرفتار شده‌اید، می‌تواند در طول مدت چند شب آینده برنامه خواب شما را مختل کند.

نکته اینجاست که همه این استرس‌های اضافی تبعات منفی را برای سلامت شما در پی خواهد داشت. این استرس‌ها می‌تواند فشار خون را بالا ببرد، سر درد از دیگر تبعات آن است، پشت درد به همراه کاهش گلبول‌های سفید خون از دیگر تبعات این اتفاق هستند. بخش زیادی از انرژی ذهن افراد بابت دروغ گفتن و مراقبت از این دروغ برای برملا نشدن خرج می‌شود. به همین دلیل در مواقعی فرد خشمگین ، عصبانی و افسرده خواهد شد. البته این مشکلات در همین نقطه متوقف نمی‌شود. این احساسات بر روی سیستم گوارشی افراد هم تاثیر می‌گذارند. نتیجه هم چیزی نخواهد بود جز اسهال ، ناراحتی معده ،‌تهوع و گرفتگی عضلات.

اتفاقا پروژه تحقیقاتی نوتردام هم نگاهی به اثرات دروغگویی داشته است. در این پروژه ۱۱۰ داوطلب مورد بررسی قرار گرفته‌اند که از این بین، نیمی از آنها پذیرفتن کردند که دروغ گفتن را متوقف کنند و نیمی دیگر هیچ دستورالعملی گرفتن نکردند. در پایان ۱۰ هفته گروهی که کمتر دروغ گفتند تقریبا ۵۴ درصد کمتر دچار پیچیدگی‌های ذهنی، مانند استرس و خشم شدند و ۵۶ درصد کمتر در چالش مواجهه با مشکلات سلامت جسمی مانند سردرد و مسائل گوارشی قرار گرفتند.

بیشتر بدانید : ۹ نشانه عجيب استرس را به خاطر بسپاريد

توقف دروغ‌گویی

بهتر است با خودتان صادق باشید. اگر دروغ گفتن بخشی از برنامه روتین روزانه زندگی شماست ، بنابراین توقف این روند آن هم به سادگی سخت خواهد بود. می‌توانید به خودتان بگویید فقط دیروز را دروغ نمی‌گویم اما احیانا در پایان شب، خودتان را در شرایطی می‌بینید که دروغ یا دروغ‌هایی از دهانتان خارج شده است.

توقف دروغ‌گویی زمان بر است. به خودتان بگویید می‌خواهید بیشتر صادق باشید و در این مسیر سعی آگاهانه‌ای برای قطع کردن ریشه دروغ از زندگی‌تان بکنید. بعد از اینکه به سوالی پاسخ بدهید بیشتر درباره پاسخ آن افکار کنید. آیا می‌توانید از پاسخ دادن خودداری کنید؟ آیا راهی وجود دارد که به سوال پاسخ بدهید آن هم با حذف دروغ؟

راه دیگر کنترل دروغ‌گویی، معاشرت با افرادی است که برای حقیقت ارزش قائل هستند. داشتن دوستانی که ترجیح می‌دهند واقعیت را بشنوند و شما را هم ترغیب به گفتن واقعیت می‌کنند می‌تواند یک انگیزه توانا برای توقف دروغ گفتن باشد.

و خب در نهایت اگر هیچکدام از این راه‌ها پاسخ نداد ، دست کم به افکار سلامت خود باشید.

بیشتر بدانید : دروغ هایی که به پزشکان می گوییم!!

بیشتر بدانید : چرا برخی از مردم مرتبا دروغ می گویند؟

بیشتر بدانید : دروغگویی در کودکان و نوجوانان

گردآوری: تیم سلامت پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/health
منبع: nabzema.ir