هالیوودی‌ هایی که برای مبارزه با ایدز یاری کردند!! + فوتو


او در مورد ایده اش برای این ترانه می‌گوید: «من می‌خواستم بدون اینکه عذادار یا غمگین بشوم، درمورد دوستانم که از ایدز مرده اند بنویسم. من می‌خواستم برای شادی روح آنها…

از الیزابت تیلوز تا جانت جکسون: هنرمندانی که به پیشگیری از ایدز یاری کردند 

در آمریکا هر ۹ دقیقه و نیم یک نفر به ویروس HIV آلوده می‌شود. ما در اینجا می‌خواهیم چهره‌های مشهوری را معرفی کنیم که از شهرت خود برای تاثیرگذاری بر علیه این بیماری استفاده می‌کنند. آنها سعی می‌کنند تا سطح آگاهی مردم را در مورد این بیماری افزایش داده و برای پیشرفت در زمینه‌های آموزش، پیشگیری و افزایش سطح آگاهی اعانه جمع کنند.

جانت جکسون

جانت جکسون خواننده و هنرمند در سال ۲۰۰۷ ترانه ای با عنوان «دوباره با هم» نوشت که درمورد دوستانی بود که بر اثر ایدز از دنیا رفته بودند. او بخشی از درآمدش حاصل از موفقیت چشمگیرش را برای amfAR (شرکت جهانی تحقیق درمورد بیماری ایدز) هدیه داد.

جانت جکسون
جانت جکسون

او در مورد ایده اش برای این ترانه می‌گوید: «من می‌خواستم بدون اینکه عذادار یا غمگین بشوم، درمورد دوستانم که از ایدز مرده اند بنویسم. من می‌خواستم برای شادی روح آنها جشنی برگزار کنم». جکسون در ماه سپتامبر هم در برنامه amfAR میلان شرکت کرد که سودی معادل ۱٫۱ میلیون دلار را برای برنامه‌های تحقیقاتی سازمانی پرداخت کرد.

گلوریا ریوبن، ۴۵ ساله

او علاوه بر اینکه نقش جینی بولت با بیماری ایدز را در ER گیم کرد، بلکه به جز آن در آگاه کردن مردم نسبت به بیماری ایدز حضور فعالی داشته است. در سال ۲۰۰۸ برنامه ای تهیه کرد با عنوان «صداهای مثبت: زنان و ایدز».

گلوریا ریوبن
گلوریا ریوبن

وقتی که در سال ۲۰۰۷ ER را ترک می‌کرد، با تهیه کننده‌هایی که پیشنهاد می‌دادند کاراکتر او در مووی باید به خاطر مشکلات ایدز بمیرد مبارزه می‌کرد. او می‌گفت: «من نمی‌توانستم اجازه دادم که بینندگان سراسر جهان ببینند که شخصیتی که برای عشق ورزیدن به دنیا آمده و کوچولو شده بمیرد، بخصوص وقتی که هنوز امیدی هست.» او تمدید داد: «اگرچه به شخصه خیلی زحمت کشیدم ولی این برنامه را ترک می‌کنم تا نشان دهم ما باید با ایدز و ویروس HIV مبارزه کنیم.»

الیزابت تیلور

یکی از اولین چهره‌هایی که رک و بی پروا در مورد ایدز صحبت کرد، الیزابت تیلور کارش را به عنوان یک سخنگو و سرمایه گذار در اوایل دهه ۸۰ شروع کرد، او و پزشک ماتیلده کریم با یکدیگر شرکت خیریه آمریکایی برای تحقیقات ایدزی (AmfAR) را بنیان نهادند. در سال ۱۹۹۱ او شرکت خیریه الیزابت تیلور را تاسیس کرد که در آن سودی معادل ۸ میلیون دلار را بین شرکت‌های مرتبط با بیماری ایدز توزیع می‌کرد. تیلور در سپتامبر در منافع ایدزی‌های «مکی» در سانتا مونیکا شرکت کرد و در آنجا خیلی کوتاه سخنرانی کرد.

الیزابت تیلور
الیزابت تیلور

همانگونه که مایکل جکسون عزیز می‌گوید: «ما در این جهان زندگی می‌کنیم و وظیفه ماست که به افکار کسانی که مریض و در بستر مرگ هستند باشیم، درکشور خودمان و خصوصا در آفریقا.»

اشلی جود

اشلی جود هنرمند از سال ۲۰۰۲ در نقش فرستاده جهانی برای جوانان مبتلا به ایدز فعالیت می‌کرد. او برای این کار به محله‌های آلوده، فاحشه‌ها خانه و کلینیک‌ها در جنوب آفریقا، هند، تایلند و کشورهای بی شمار دیگری سر می‌زد. اگرچه در حین این کار جود به خاطر سوءاستفاده‌هایی که از زنان و دختران در کشورهای در حال توسعه می‌شد احساساتی می‌شد.

اشلی جود
اشلی جود

 او می‌گوید: «در اولین سفرم، به خاطر اضطراب، بی خوابی و خشم اذیت می‌شدم.. اما حالا قادرم که کارم را انجام دهم، شبها بخوابم، و با اتفاقی که می‌افتد صحیح برخورد کنم تا بتوانم بر روی راه حل مشکل تمرکز کنم.»

شارون استون

شارون بعد از از بین دادن دوستش و درحالیکه acting coach Ray London به جرگه فعالان مراقبت از قربانیان ایدز پیوست. در سال ۱۹۹۵ او نقش ریاست و اداره فعالیت‌های  amfAR برای تحقیقات ایدز را پذیرفتن کرد. از آن تاریخ او از طرف amfAR به مسافرت‌های زیادی رفته و همچنین در حراجی‌هایی که به نفع amfAR انجام می‌شده یا میزبان بوده یا اینکه حضور سودبخشی داشته است.

شارون استون
شارون استون

او در مورد مرگ دوستش و اهمیت این برنامه می‌گوید: «من دشمن خاصم «روی» را از بین دادم؛ یاد و خاطره او همیشه با من است و به یادم می‌آورد که غم و غصه می‌تواند سبب انگیزه ای شود که من را به کاری وادارد که می‌تواند به امید و درنهایت به زندگی ختم شود.»

آنیکا نونی رز

این ستاره Broadway و اولین پرنسس آفریقایی- آمریکایی والت دیسنی (شاهزاده و قورباغه) به تازگی به جرگه فعالان مبارزان ایدز پیوسته است.

آنیکا نونی رز
آنیکا نونی رز

در سال ۲۰۰۸ یاری کرد تا درآمد شرکت‌هایی که با ایدز مبارزه می‌کنند را بالا ببرد و با این کارش الهام بخش شرکت‌هایی شد که در این زمینه کار می‌کردند.

آنی لنوکس

آنی لنوکس خواننده اسکاتلندی سال ۲۰۰۷، زمانیکه که از ۲۳ زن داوطلب برای ضبط یک ترانه اسم‌نویسی می‌کرد،  کمپین SING را تاسیس کرد. SING از سال ۲۰۰۳ طی مشارکت‌هایش با کمپین درمانی ۲ میلیون دلار درآمد داشته و به درمان، آزمایش، پیشگیری و برنامه‌های آموزشی در خصوص ایدز  برای مردم جنوب آفریقا یاری کرده است. لنوکس به کارش با SING افتخار می‌کند.

آنی لنوکس
آنی لنوکس

او  سال ۲۰۰۹ زمان برگزاری جایزه برجسته نوبل در برلین نیز برنده جایزه «زن صلح» شد. لنوکس درمورد نقش خود در مبازه علیه ایدز اینگونه بیان می‌دهد: «یکی از قدرت‌های من این است که کمپین خودم را دارم.» جدا از بحث پول درآوردن، من یک پایگاه بین المللی دارم و می‌توانم به طور مرتب سطح آگاهی مردم را بالا ببرم.

آلیشیا کیز

چندین سال پیش مسافر به آفریقا دیدگاه آلیشیا کیز را در مورد ایدز عوض کرد. من آمده ام تا بفهمم که ایدز درواقع بیماری کشنده ای نیست، اما توانایی عظیمی ‌در یتیم کردن کودکان، ریشه کن کردن اجتماعات و فرونشاندن پیشرفت‌های اقتصادی دارد.

آلیشیا کیز
آلیشیا کیز

کیز بعد از برگشت از آفریقا شروع به نگهداری از A Child Alive (2003) کرد، که کلینیک‌ها و پرورش گاه‌هایی در ۶ کانتری جهان دارد و تقریبا ۴۵٫۰۰۰ بچه و خانواده که از ایدز رنج می‌برند را تحت حمایت خود دارد. کیز در شب جهانی ایدز با American Express تیمی ‌را تشکیل داد تا میزبان یک کنسرت خیریه شود که سود حاصل از فروش بلیطش را به A Child Alive تقدیم می‌کرد.

رز پِرِز

کسی که به مدت ۲۰ سال از فعالان ایدز محسوب می‌شد، این هنرمند خیلی جدی خودش را برای آگاهی دادن به مردم مسئول می‌داند. او با کمیسیون لاتینو روی ایدز کار می‌کند و کارهای ویژه‌تری را نیز با آنهایی که در «پییترو ریکو» به ساختن دارو مشغولند انجام می‌دهد تا داروها با سهولت بیشتری در دسترس مردم قرار بگیرد.

رز پرز
رز پرز

او در مورد این بیماری می‌گوید: «هنوز یک باور غلط ۲۵ ساله ای وجود دارد که افکار می‌کنند بیمار ایدزی هم جنس باز بوده یا کار بدی کرده که خدا خواسته او را مجازات کند.»

جین فوندا

جین و تیمش مبلغ ۲۰۰٫۰۰۰ دلار به خیریه یاری کردند و نیز او یکی از مشاوران کمپیانی ایدز جان التون می‌باشد.

جین فوندا
جین فوندا

لیندا اوانجلیستا

یکی از مهم ترین فعالیت‌هایی که این سوپر مدل از آن حمایت می‌کند، فعالیتهایی در رابطه با افزایش آگاهی عمومی ‌درخصوص ایدز است. در سال ۲۰۰۴ به عنوان سخنگوی MAC AIDS شد و در افزایش سودهایی را که برای بیماران ایدزی جمع می‌کردند یاری کرد.

لیندا اوانجلیستا
لیندا اوانجلیستا

اوانجلیستا فعالیت‌های amfAR را حمایت می‌کند و به طور مرتب در برنامه‌هایشان شرکت می‌کند.

کیت شیندل

شیندل دختر شایسته آمریکا در سال ۱۹۹۸ پیشگیری از ایدز را به عنونا خط مشی خود برگزیده و یک سال را برای خدمت کردن و دفاع از آموزش ایدز در سراسر کانتری گذرانده و نیز در دوازدهمین کنفرانس جهانی ایدز در ژنو پایتخت سوئیس سخنرانی کرد.

کیت شیندل
کیت شیندل

 از آن زمان او از شهرتش برای افزایش آگاهی نسبت به ایدز استفاده کرده است. او می‌گوید: «اینگونه به نظر می‌رسد که صحبت کردن در خصوص پیشگیری از ایدز جزو اخلاقیات باشد» او به طعنه می‌گوید: «شاید ما وظیفه اخلاقی مان که نجات دادن زندگی‌هاست را به فراموشی سپرده ایم. ما باید اطلاعات و ابزاری را که به همه آمریکایی‌ها قدرت  حمایت کردن از خودشان را می‌دهد توسعه دهیم.»

 

بیشتر بدانید : هنرمندان و افراد مشهوری كه در اثر ایدز از دنیا رفته‌اند!+عكس

بیشتر بدانید : هنرمندانی که به ایدز مبتلا شده و جان خود را از بین دادند

 

تهیه و ترجمه: تیم فرهنگ و هنر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/culture
اختصاصی پی اچ پی لرنینگ