هنرمندانی که به ایدز مبتلا شده و جان خود را از بین دادند


بسیاری از هنرمندان و افراد مشهور جهان، جان خود را به‌دلیل ابتلا به بیماری ایدز از بین داده‌اند. در این مطلب می خواهیم چهره های مشهوری را به شما معرفی کنیم که در اثر ابتلا به بیماری ایدز جانشان را از بین داده اند

مشهورترین هنرمندان که قربانی ایدز شدند

شاید ایدز مخوف ترین بیماری باشد که انسان تاکنون با آن مواجه شده است به نحوی که هر کسی با شنیدن اسم این بیماری ناگاه ترسی عمیق را در وجودش حس خواهد کرد. سالانه هزاران نفر در سراسر دنیا در اثر ابتلا به این بیماری گاهاً پنهان و نحس جان خود را از بین می دهند. نکته باور نکردنی درباره این بیماری این است که حتی افراد مشهور و سلبریتی ها نیز از آن در امان نخواهند بود. فهرست سلبریتی هایی که در اثر ابتلا به این بیماری جانشان را از بین داده اند فراتر از حد اندیشه شماست. ایدز هیچ تبعیضی بین چهره ها، رنگ پوست ها، جایگاه های اجتماعی و یا جنسیت قایل نمی شود.

این بیماری خوفناک با بیرحمی تمام هجوم آورده و می کشد. در طول دهه های ۷۰ و ۸۰ قرن بیستم که هنوز اطلاع رسانی در مورد این بیماری بسیار کم و ناچیز بود و البته اطلاعات زیادی نیز در مورد این بیماری وجود نداشت، طبیعتاً کمتر کسی نیز روش های جلوگیری از ابتلا به این بیماری را می دانست. در آن دوران ایدز به طور گسترده ای افراد دارای انحرافات اخلاقی را مبتلا می ساخت و خیلی زود به دیگر اقشار جامعه نیز سرایت کرد.

برای اولین بار شرکت پزشکی جهانی در سال ۱۹۸۸ شب یکم ماه دسامبر را شب جهانی ایدز خواند. حالا این شب توسط نهاد مبارزه با ایدز شرکت ملل برگزار می‌شود. این نهاد مسئول هماهنگ کردن اقدامات جهانی برای مقابله با بیماری ایدز است. به این بهانه در تمدید این مطلب می خواهیم چهره های مشهوری را به شما معرفی کنیم که در اثر ابتلا به بیماری ایدز جانشان را از بین داده اند.

رابرت برَد دیویس

رابرت دیویس هنرمند شناخته شده نقش بیلی هیس در مووی «قطار سریع السیر نیمه شب» (Midnight Express) در سال ۱۹۴۱ در ایالات متحده به دنیا آمد و در سال ۱۹۸۵ مشخص شد که حامل ویروی اچ آی وی است و خیلی زود بیماری نشانه های شوم خود را به این هنرمند خوش آتیه نشان داد. دیویس در سال ۱۹۹۱ در سن ۴۱ سالگی به دلیل ابتلا به ایدز جان داد.

راک هادسون

زمانی که اعلام شد راک هادسون کوچولو، ستاره کوچولو هالیوود ناقل ویروس اچ ای وی است تمام آمریکا و حتی همه دنیا در شوکی کوچولو فرو رفت. بیماری او در سال ۱۹۸۵ تشخیص داده شد و صحیح چند ماه بعد نشانه های این بیماری کشنده در وی ظاهر گردید. الیزابت تیلور و دوریس دیو که دوستان نزدیک هادسون بودند نمی توانستند جلوی اشک های خود را بگیرند. راک هادسون خیلی زود و تکی یک ماه بعد از این که جشن تولد ۶۰ سالگی اش را بگیرد در ۲ اکتبر ۱۹۸۵ مرگ را در آغوش کشید.

استیو روبل

در اواسط دهه ۱۹۷۰ تا اوایل دهه ۱۹۸۰، کوچولو ترین محل آواز خوانی در جهان «استودیو ۵۴» اسم داشت. استیو روبل مالک این استودیو شخصی شناخته شده بود که از شهرت، پول، خودروهای گران قیمت و سریع، عمارت های مجلل و البته زنان زیبا چیزی کم نداشت اما همین مسئله باعث شد که وی روابط اخلاقی بی بند و باری داشته باشد. روبل به دلیل روابط جنسی نامشروع فراوان و مصرف مواد مخدر به بیماری ایدز مبتلا شد و خیلی زود به مصرف داروی مشهور AZT  روی آورد اما در ۲۵ جولای ۱۹۸۹ در اثر ابتلا به هپاتیت جان خود را از بین داد.

داک رامبو (نورمن جی رامبو)

داک رامبو یکی از هنرمندان مشهور آمریکایی بود که در سال ۱۹۹۴ و در سن ۵۲ سالگی به دلیل ابتلا به بیماری ایدز در کالیفرنیا جان خود را از بین داد.

 ژان آنتونی ری

در دهه ۱۹۸۰ همه از دیدن حرکات موزون این رقصنده سیاه پوست که به اسم «له روی» معروف شده بود لذت می بردند. او در ۱۴ نوامبر ۲۰۰۳ در سن ۴۱ سالگی در اثر ابتلا به بیماری ایدز جان سپرد.

ریکی آویلس

این هنرمند پرتغالی حرفه بازیگری خود را به عنوان کمدین شروع کرد و خیلی زود گیم در نقش های منفی سینمایی را شروع نمود. او در مووی «پدر خوانده ۳» در کنار اندی گارسیا و آل پاچینو حضور داشت و البته در مووی «راه کارلیتو» (Carlito’s way) نیز با آل پاچینو و شان پن همبازی شد. او به دلیل استقاده از سرنگ آلوده هروئین به ایدز مبتلا شده و در ۱۷ مارس ۱۹۹۵ در سن ۴۲ سالگی از دنیا رفت.

فردی مرکوری

خواننده انگلیسی سرشناس تیم «کویین»، فردی مرکوری، با تیم موسیقی خود تاریخ ساز شده و فصلی نو را در دنیای موسیقی باز کرد به نحوی که خود و گروهش به افسانه ها پیوستند. اما به دلیل روابطه همجنس گیم اش به ایدز مبتلا شد و در ۲۴ نوامبر ۱۹۹۱ در سن ۴۵ سالگی درگذشت. او بعد از مرگ سعی های بسیاری برای آگاهی دادن به تیم های مختلف جامعه در مورد این بیماری انجام داد.

کلاوس نومی

کلاوس نومی یک خواننده آلمانی به صدایی بسیار خاص بود که برنامه های بسیاری را به دیوید بووی اجرا می کرد. نومی در ۶ آگوست ۱۹۸۳ و در سن ۳۹ سالگی در اثر ابتلا به این بیماری مهلک جان خود را از بین داد.

 رودولف نوریف

رودولف نوریف یکی از رقصنده های مشهور روسی بود که از شوروی گریخته و به غرب آمد. وی شهرت خود در شوروی را در غرب نیز دوباره کرد اما در سن ۵۴ سالگی در پاریس به دلیل ابتلا به بیماری ایدز جان سپرد.

جیا کارانگی

یکی از مدل های شناخته شده دهه ی ۱۹۸۰، جیا کارانگی بود که در اوج شهرت و زیبایی در سن ۲۶ سالگی در اثر ابتلا به بیماری ایدز جان خود را از بین داد. وی شخصیت توانا نداشت و به همین دلیل شهرت و توجه عمومی خیلی زود زندگی او را دستخوش تغییراتی شدید نمود. کارانگی خیلی زود به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرد و در ۱۸ نوامبر ۱۹۸۶ در بیمارستانی در فیلادلفیا درگذشت. در شب مرگش تکی مادرش  همراه او بود و دنیای مد و فشن به همان سرعتی که او را به شهرت رسانده بود به همان اسپید نیز او را به فراموشی سپرد. هیچ کس در مراسم تدفین او شرکت نکرد.

 استیون استاکر

استیون استاکر هنرمند سرشناسی بود که بسیاری وی را به خاطر گیم در نقش خلبانی جسور در مووی کمدی «هواپیما» (Airplane) می شناسند. او در  ۱۳ آوریل ۱۹۸۶ در اثر ابتلا به بیماری ایدز در سن ۳۸ سالگی جان داد.

مریت باتریک

مریت باتریک بازیگری آمریکایی بود که همه او را به خاطر گیم در مجموعه مووی های «پیشتازان فضا» (Star Trek) در نقش پزشک سفینه می شناسند. او در ۱۷ مارس ۱۹۸۹ در سن ۳۰ سالگی در اثر ابتلا به بیماری ایدز جان خود را از بین داد. روی سنگ قبر او اسم واقعی اش حک نشد و اسم پزشک دیوید مارکوس که بسیاری از مردم را عاشق خود کرده بود روی سنگ قبر او نقش بست.

 آنتونی پرکینز

بازیگری خجالتی و متواضع که در جوانی قلب بریژِیت باردو جین فوند را شکسته بود، آنتونی پرکینز اسم داشت. هنرمند اصلی مووی «روانی» (Psycho) به دلیل طبیعت رفتاری خجالتی اش رابطه خوبی با زنان نداشت اما بسیاری گفته بودند که دلیل ابتلای او به ایدز رابطه داشتن به نوریف و ویکتوری پرینسزال بوده است. وی از همسرش،بری برنان دو پسر داشت و در ۱۲ سپتامبر ۱۹۹۲ در سن ۶۰ سالگی در اثر ابتلا به ایدز جان خود را از بین داد. همسر او نیز در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ سوار بر هواپیمای خطوط هوایی آمریکن ایرلاینز بود که به برج های دوقلو کوبیده شد.

 مایکل جیتر

در ۳۰ مارس ۲۰۰۳، تام هنکس در مرگ یکی از بدترین دوستان و همبازی اش در مووی «مسیر سبز» (Green Mile) به سوگ نشست. مایکل جیتر در سن ۵۰ سالگی در اثر ابتلا به بیماری ایدز جان خود را از بین داد. همه او را به خاطر گیم خیره کننده اش در نقش ادوارد دلاکرو همراه با موش دشمن داشتنی اش در مووی «مسیر سبز» به یاد می آورند.

بیشتر بدانید : هنرمندان و افراد مشهوری كه در اثر ایدز از دنیا رفته‌اند!+عكس

 

گردآوری: تیم فرهنگ و هنر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/culture
منبع: rooziato.com