وزارت پزشکی: پیگیر تعطیلی تهران هستیم


سخنگوی وزارت پزشکی گفت: برای تعطیلی تهران پیگیر هستیم تا مصوبه دورکاری صورت گیرد و در برخی منطقه‌ها از جمله تهران تعطیلی یک هفته ای داشته باشیم.

در حوزه کودکان نیم درصد فوتی‌های ۶ تا ۱۸ سال بودند

سیما سادات لاری پیش از ظهر چهارشنبه در حاشیه مسافر به مازندران در نشستی خبری با سرنوشت از خبرنگاران به واسطه حضور همراه با کادر درمانی کانتری، اظهار داشت: اصحاب رسانه منعکس دهنده واقعی عملکرد کادر سلامتی کانتری بوده است.

وی افزود: کم و کاستی‌هایی در حوزه سلامت بوده که اصحاب رسانه با مخبره مطلوب خود یاری کار ما بودند.

معاون هنری و دانشجویی دربار پزشکی با اشاره به تجمع صورت گرفته برخی کارکنان کادر سلامتی یونورسیتی علوم پزشکی بابل، تصریح کرد: تجمع مربوط به بابل بوده و درآمدهای اختصاصی در بیمارستان‌ها کاهش یافته است.قیمت‌های بیماران کرونایی بسیار سرسام آور است.امکانات و تجهیزات حفاظتی بار بالایی را به بیماران تحمیل کرده و دستگاه اکسیژن ساز بیشتری باید تعمیر شود.

وی با بیان اینکه همکاران کادر درمان کارانه آنان تبعیت به درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها بوده است، تصریح کرد: تمهید اندیشیده شده تا اضافه کار از کارانه جدا شود تا منفک از حقوق پرداخت شود. درآمد بیمارستانی کم شده و کارانه آنان کاهش یافته و برنامه و بودجه یاری کرده تا ۲ هزار میلیارد تومن به یونورسیتی‌ها برای کارانه همکاران در یونورسیتی علوم پزشکی تا پایان اسفند ۹۸ پرداخت شود.

سادات لاری گفت: برای رفع این امر طرحی در ستاد وزارتخانه مطرح تا پایه ای برای این کارانه ایجاد کنیم و هنوز مصوب نشده است. برخی یونورسیتی‌ها کارانه را با اضافه کار دادند ولی همه مشکلات بر روی حقوق آنان اثرگذاشته است.

وی با اشاره به اقداماتی که برای واکسن کرونا صورت گرفته است، افزود: ایران در جمع ۱۸۰ کانتری عضو “کوکس” قرار گرفته چرا که بدترین راه دستیابی عادلانه در واکسن سرمایه‌گذاری در مشارکت خرید واکسن است. ۱۵ درصد پیش پرداخت گرفته می‌شود ولی اگر واکسن اثربخشی ساخته نشده است.

معاون دربار پزشکی گفت: در ستاد ملی مصوب شده باس جمهور موافقت کند و متوقف نشدیم و جاهایی که واکسن خریداری شود اقدام شده است. انتقال دانش واکسن را برنامه داریم. هنوز واکسن موثر را هیچ کشوری تولید نکرده است. اگر واکسنی تولید شود ممکن است ۲۰ درصد جامعه ما را در برگیرد. با توجه به تحقیقات صورت گرفته در افراد مبتلا به کرونا معلوم نیست واکسن تولیدی اثربخش باشد.

وی با بیان اینکه ۱۵۸ شهر کانتری حالا دارای شرایط قرمز شیوع کرونا است، تصریح کرد: مازندران پیک شیوع کرونا را طی کرده ولی شرایط آن استیبل تر است. ۱۰ درصد بستری‌های کرونایی به طور میانگین فوتی است و از میانگین کشوری مازندران کمتر است.

سخنگوی وزارت پزشکی با اعلام اینکه برای تعطیلی تهران پیگیر هستیم تا مصوبه دورکاری صورت گیرد و در برخی منطقه‌ها از جمله تهران تعطیلی یک هفته ای داشته باشیم، افزود: در مورد مدارس حضور دانش آموزان جدی نبوده و زیر ۱۵ درصد است و الزامی به حضور دانش آموزان در مدارس را نداشتیم.

وی با بیان اینکه بیماری کووید همه بیماران ما را درگیر می‌کند که ۵۰ درصد افراد بستری شده دارای بیماری زمینه ای بودند و ۷۰ درصد فوتی‌های کرونا را بالای ۶۰ سال بودند، گفت: در حوزه کودکان نیم درصد فوتی‌های ۶ تا ۱۸ سال بودند که بچه‌ها ناقلین هستند و فوتی در افراد مسن و بیماران زمینه ای در ردیف فوتی‌ها بودند.

گردآوری: تیم خبر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/news
منبع: isna.ir