وضعیت نگران‌ کننده شیوع کرونا در تهران


رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران به ارائه گزارشی در خصوص وضعیت شیوع بیماری در پایتخت و اقدامات مدیریتی و اجرایی برای کنترل آن پرداخت

منبع پزشک زالی پیرامون وضعیت شیوع بیماری در پایتخت و اقدامات مدیریتی و اجرایی برای کنترل آن

پزشک علیرضا زالی در وبینار بین المللی بررسی روند بالینی و تشخیصی اپیدمیولوژیک کرونا در ایران و اروپا، با ارائه گزارشی در خصوص وضعیت کنترل اپیدمی کووید-۱۹ در تهران، گفت: به اشتراک گذاشتن تجارب و اندیشه ها و ممارست های تیمی در این نوع گردهمایی ها را به عنوان نماد و سنبلی از عرصه همکاری مشترک همگرایانه است.

وی در تمدید ضمن تشریح برخی از خصوصیات جمعیتی و اقتصادی پایتخت، عنوان کرد: بالاترین جامع کانتری، در منطقه تهران و به طور خاص در شهر تهران است و علاوه بر قدر مطلق بالای جمعیتی بعد از خمینی شهر، بهارستان و شهر تهران بالاترین چگالی تراکم جمعیتی را به خود اختصاص می دهد.

وی با بیان اینکه توزیع جمعیتی، هنری و اقتصادی کاملا متفاوتی در مناطق ۲۲ گانه پایتخت حاکم است، گفت: حاشیه های شهر در قسمت های شرقی، جنوبی و غربی منطقه تهران یکی از چالشهای استقرار یک شبکه بهداشتی عدالت محور هستند.

وجود پدیده زیستگاه غیررسمی در برخی مناطق تهران

وی از وجود پدیده زیست گاه غیررسمی در ۱۳ تا ۱۷ درصد از برخی مناطق شهر تهران خبر داد و افزود: پدیده هایی همچون حضور معتادین متجاهر در سطح شهر از دیگر نقاط برجسته نابود های اجتماعی است؛ طبق گزارشات بالغ بر ۱۸ هزار معتاد متجاهر در تهران مورد شناسایی قرار گرفته اند و یکی از چالش‌های بهداشتی ابتدای سال جاری، آزاد شدن برخی از این معتادین بود که خوشبختانه با سعی جمعی اسکان و غربالگری بخش زیادی از آنها صورت گرفت. همچنین پدیده هایی مثل زباله گردی، کودکان کار و مواردی از این قبیل یکی از نقاط برجسته‌ای است که به عنوان نابود‌های اجتماعی کلانشهر تهران مورد توجه است.

بالاترین آمار سکونت افراد غیر ایرانی و اتباع غیرمجاز فاقد کارت اقامت در تهران

وی بالاترین آمار سکونت افراد غیر ایرانی و اتباع غیرمجاز فاقد کارت اقامت را مربوط به منطقه و شهر تهران عنوان کرد و گفت: وجود دستگاه‌های مختلف اجرایی در منطقه هم شرایط را سخت‌تر می‌کند.

۲۵ دستگاه اجرایی به نوعی مستقیم و غیرمستقیم در حوزه سلامت دخالت دارند

به گفته زالی، بالغ بر ۲۵ دستگاه اجرایی به نوعی مستقیم و غیرمستقیم در حوزه سلامت دخالت دارند که از اولویت‌های روزهای ابتدایی تشکیل ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، ایجاد هماهنگی بین این ۲۵ دستگاه و ۳۴۶ خرده نهاد اجرایی، امنیتی، انتظامی و قانونی بود.

روزانه ۲.۵ میلیون نفر در تهران از مترو و وسایل حمل و گفته عمومی استفاده می‌کنند

زالی تمدید داد: در حال حاضر در تهران روزانه بالغ بر ۹۰۰ هزار نفر از مترو و یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از وسایل حمل و گفته عمومی استفاده می‌کنند که جمعیتی معادل ۲ منطقه است.

روزانه جمعیتی معادل ۱ منطقه وارد شهر تهران می‌شوند

رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، از ورود روزانه بالغ بر ۴۰۰ هزار خودرو به شهر تهران از بخش غربی منطقه خبر داد و افزود: جامع شناور در روزهای اخیر بالغ بر ۱ میلیون نفر منبع شده است؛ یعنی معادل جامع ۱ منطقه روزها وارد شهر و شب ها از شهر خارج می شوند.
به گفته وی، به دلیل هم جواری منطقه تهران با منطقه قم، البرز، سمنان و مازندران کنترل اپیدمی سخت‌تر است.

وضعیت نگران کننده شیوع بیماری کرونا در تهران

زالی تصریح کرد: طبق منحنی وضعیت عمومی جهانی آمریکای شمالی و جنوبی و تا حدی هم کشورهای آفریقایی و آسیایی، که ما جزو آن هستیم، شیوع بیماری رو به رشد است و تعداد موارد ابتلا و موارد مرگ هم سیر فزاینده‌ای را در پیش گرفته است.

منحنی سینوسی ابتلای روزانه و مرگ و میر در تهران

وی با اشاره به منحنی سینوسی ابتلای روزانه و مرگ و میر در تهران، عنوان کرد: شهرهای کانتری از لحاظ میزان ابتلا، بستری، مرگ و میر با معدل سازی وزارت پزشکی از شاخص های مربوطه مورد تحلیل قرار داده است و بر اساس این شاخص‌ها شرایط شهر را اعلام می کنند؛ منطقه و شهر تهران در روزهای اخیر در شرایط قرمز قرار گرفته است. کرج نیز مشابه همین شرایط دارد که کار را برای پایتخت سختتر می‌کند.

رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، تمدید داد: با توجه به داده‌های اسفندماه، در هفته سوم و چهارم شیوع بیماری به اوج خود نزدیک شد و به تدریج با اعمال تعطیلی‌های هدفمند و محدودیت‌ها، سیر نزولی را تجربه کردیم. البته مجدد در هفته سوم وچهارم خردادماه آمار ابتلا رو به افزایش منبع شد.

زالی از ثبت بالاترین میزان مرگ و میر در پایتخت در ۲۸ اسفندماه خبر داد و افزود: در ۱۱ فروردین هم موجی از مرگ و میر را تجربه کردیم و اخیرا مجددا رو به افزایش است.این شرایط در تعداد بستری ها نیز صادق است.

رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران اظهار کرد: سعی کردیم R صفر را به عنوان بحث مهمی برای کنترل اپیدمی مورد توجه قرار دهیم. همچنین در تحلیل اپیدومیولوژی ها امواج بعدی از لحاظ زمانی با کاهش ترس از بیماری همراه است.

بیشترین آمار بستری در دو هفته اخیر به تیم سنی ۲۰ تا ۲۹ سال تعلق دارد

وی در خصوص توزیع نسبی تیم های سنی افرادی که در تهران از ابتدای اسفندماه بستری شدند، گفت: بیشترین تیم سنی بستری، افراد بین ۵۰ تا ۵۹ سال و تیم دوم افراد بین۳۰ تا ۳۹ سال بود، اما در دو هفته اخیر شاهد افزایش بستری تیم سنی ۲۰ تا ۲۹ سال هستیم. ۵۸ درصد آمار بیماران بستری را اقایان تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه از مجموعه بیمارانی که تا ۵ مردادماه در تهران بستری شدند، ۶۱ درصد ترخیص شدند و تاکنون ۷,۷ درصد از بیماران فوت کرده‌اند، گفت: ۲۱ درصد آمار فوتی‌ها در تیم سنی ۹۰ سال به بالا و ۱۸ درصد در تیم سنی۸۰ تا ۸۹ سال رخ داده است. بالاترین میزان فوتی بین تیم سنی ۷۰ تا ۷۹ سال و بعد ۶۰ تا ۶۹ سال بوده است و در تیم های سنی پایین تر میزان کمتری از مرگ و میر را شاهد بودیم.

به گفته رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، Rصفر برای مدتی طولانی زیر ۱ بود و در ۱۰ فروردین ماه به ۰,۷ رسید، اما در روزهای اخیر سیر صعودی پیدا کرده است.

بالاترین میزان ابتلا در مناطق شرقی و جنوب شرقی منطقه

زالی از جمع آوری اطلاعات ۵۰ هزار بیمار ترخیصی در تهران خبر داد و افزود: بالاترین میزان ابتلا در مناطق شرقی و جنوب شرقی منبع شده است. در این مناطق شرایط اجتماعی، اقتصادی و امکاناتی متفاوتی نسبت به سایر مناطق مشاهده می شود.

نانوایی‌ها، در معرض خطرترین صنف در زمان اپیدمی

وی تمدید داد: نانوایی ها در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، نابود پذیرترین صنف شناخته شده اند و بعد از آنها، سوپرمارکت‌ها این وضعیت را دارند.

پزشک زالی تصریح کرد: طبق نظرسنجی اخیری که با همکاری شهداری تهران انجام شده، ۷۳ درصد مردم معتقدند ویروس کرونا در تهران ضعیف نشده است. همچنین بخش قابل توجهی از والدین اعلام کردند در صورت بازگشایی مدارس، فرزندانشان را به کلاس درس نمیفرستند.

رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا با اشاره به اینکه طبق مطالعات بخش قابل توجهی از مردم از رفتن به مساجد در صورت بازگشایی در زمان شیوع امتناع می‌کنند، گفت: بسیاری از افراد معتقدند در مکان های‌عمومی، وضعیت بهداشتی مطلوب نیست.

زالی عنوان کرد: ۵۲ درصد مردم موافقند پارکها، آرایشگاه ها و مراکز تفریحی و ورزشی همچنان بسته بمانند که این آمار نسبت به اسفندماه کاهش داشته و روند عادی سازی را نشان می‌دهد. همچنین ۵۶ درصد مردم ابراز کردند به علت طولانی شدن اپیدمی ملاحظات را کمتر رعایت می کنند؛ که این نکته قابل توجهی است.

وی در تمدید در خصوص دیگر نتایج نظرسنجی های اخیر، تصریح کرد: بخش زیادی از مردم اعلام کردند درصورت تمدید محدودیتها، در دورهمی شرکت می کنند و به مسافر می روند.

۳۵ درصد از مردم اظهار کردند دچار افسردگی و اضطراب شده‌اند

زالی افزود: ۶۴ درصد مردم احساس ناامیدی شدید نمی‌کنند. در مقابل ۳۵ درصد از مردم اظهار کردند دچار افسردگی و اضطراب شده اند و بخش قابل توجهی از آنها به واسطه این بحران کاهش درآمد داشته اند.

رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا با بیان اینکه در تهران بالغ بر ۴۴ درصد مردم برای کار و خریدهای روزانه تردد می‌کنند، گفت: بخش زیادی از مردم معتقدند فاصله گذاری اجتماعی در حمل و گفته عمومی استحقاق اجرا ندارد.

ممکن است تا سه سال آینده جهان درگیر این اپیدمی باشد

زالی در خصوص آینده کانتری و کنترل بحران کووید-۱۹، تصریح کرد: با توجه به اینکه تولید واکسن و داروی درمان این بیماری در آینده نزدیک در دسترس نخواهد بود، باید مدل زندگی مطابق با آن را فراگرفت و همچنان رعایت دستورالعمل های بهداشتی را در دستور کار قرار داد.

وی با اشاره به اینکه حداقل تا سه سال آینده عرصه جهانی با این پدیده رو به رو خواهد بود، تمدید داد: در دنیا و در کانتری با منیجر یکپارچه، اتکا به شواهد و مستندات علمی، بهره جستن از تجارب کشورهای توانست و توجه به توصیه های اکید و موثر شرکت پزشکی جهانی می توان تا حد زیادی این مشکل را کنترل کرد.

رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا، اظهار کرد: در برخی کشورها به خوبی این جریان منیجر شده است، اما بعضی از کشورها موج اول را پشت سر گذاشته و وارد موج دوم شده اند و برخی دیگر از کشورها نیز همچنان در موج اول هستند.

وی تصریح کرد: در عرصه ملی و استانی در سعی هستیم با طراحی سیستمی کارا، این بحران را منیجر کنیم. البته کماکان افزایش آموزش عمومی و مشارکت مردم وجود دارد. همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی می تواند یاری کننده باشد و از طرف دیگر شناسایی موارد ابتلا، ایزوله سازی و پیگیری ارتباطات فرد آلوده و قرنطینه سازی هوشمند نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در پایان یکی از سیاست های روشن ستاد را استفاده از فناوری نوین اعلام کرد و گفت: با یاری یونورسیتی های علوم پزشکی و وزارت علوم، بخش های زیادی از شرکتهای دانش بنیان در بحث پیشگیری، درمان و غربالگری وارد عمل شده اند. همچنین استفاده از ظرفیت سایر دستگاه ها، به ویژه شهرداری، در این مسیر بسیار یاری کننده بوده است و به طور قطع این ارتباطات گسترش خواهد یافت.

گردآوری: تیم خبر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/news
منبع: isna.ir