کودکانتان را به خوردن سبزیجات علاقه مند کنید


بیشتر کودکان علاقه ای به خوردن سبزیجات ندارند اما نباید از فواید آنها بی بهره بمانند و باید با ترفندهایی آنها را به خوردن سبزیجات علاقه مند کرد

 ترفندهایی برای سبزیجات خوردن کودکان

در این مطلب ما به شما می‌گوییم که با چه روشی کودکان‌تان را به خوردن سبزیجات علاقه مند کنید.

آن‌ها را در وعده‌های غذایی خود جای دهید

یک راه آسان برای مصرف سبزیجات، ترکیب آن‌ها در وعده‌های غذایی بچه است. به عنوان مثال می‌توانید برخی از آن‌ها را در تهیه سس ماکارونی یا خرد شده آن‌ها را در انواع سوپ به‌کار ببرید. گاهی در کنار میوه‌ها، انواع سبزیجات رنگی مثل هویج، کرفس یا کاهوی شسته‌شده هم در دسترس او قرار بدهید.

ممکن است زمان زیادی ببرد تا بچه با برخی از سبزیجات ارتباط برقرار کند، پس صبور باشید. برای شروع حتی دو لقمه از آن هم قابل‌پذیرفتن است.

به کودکتان حقوق انتخاب بدهید

در وعده‌های غذایی به انتخاب او اهمیت بدهید و از او بپرسید که مایل است کدام یک از سبزیجات را در ظرف سالاد یا روی پیتزای خود داشته باشد. در صورت داشتن یک باغچه کوچک می‌توانید بچه را در پرورش سبزیجات دخالت بدهید یا گاهی برای خرید او را همراه خود ببرید و اجازه دهید میوه و سبزیجات مورد علاقه‌اش را انتخاب کند.

از کودکان در شستن و خردکردن کاهو، کلم، خیار، گوجه‌فرنگی و…یاری بگیرید. احساس همکاری و مشارکتی که با این روش به کودکان دست می‌دهد، آن‌ها را به آن چه در تهیه‌اش دخالت داشته‌اند علاقه مندتر نشان می‌دهد.

تنوع دادن به خوراکی‌های حاوی سبزیجات

خوردن سبزیجات به شکل خام یا سالاد در طولانی‌مدت بچه را دل‌زده می‌کند. تهیه انواع اسموتی یا بشقابی از خلال‌های رنگی سبزیجات بخارپز شده به همراه سس ماست سالم و طعم‌دار می‌تواند آن‌ها را به خوردن سبزیجات تشویق کند. گاهی بچه به جای هویج بخارپز ، سرخ‌شده آن را ترجیح می‌دهد که در این‌صورت می‌توانید با کمی روغن زیتون آن را تهیه کنید.

 فواید سبزیجات را به بچه‌های خود بگویید

اغلب کودکان اصرار شما برای خوردن سبزیجات را درک نمی‌کنند. در کودکان کوچولو‌تر صحبت‌کردن درباره فواید تک‌تک سبزیجات، بدترین راه برای تشویق به خوردن آن‌هاست.

از گفتن جملات منفی مثل «احتمالا از این غذا خوشت نمی‌آید، اما بهتر است آن را امتحان کنی» خودداری کنید. درعوض با جملات مثبت و استفاده از سبزیجات نو در کنار غذاهای آشنا و موردعلاقه بچه، او را تشویق به خوردن کنید.

الگوی آن‌ها باشید

بچه‌ها در انتخاب غذای خود از والدین و کوچولو‌ترها تقلید می‌کنند. پدر و مادری که خود علاقه به خوردن سبزیجات ندارند و کمتر از این مواد غذایی استفاده می‌کنند، نباید انتظار داشته باشند که بچه‌ها مشتاقانه این مواد را مصرف کنند. تماشای هر روزه بشقاب حاوی سبزیجات پدر و مادر، کودکان را به انتخاب مشابه ترغیب می‌کند.

 بیشتر بدانید : چرا شیر سرد برای بچه مضر است؟

بیشتر بدانید : ۶ توصیه برای کودکان بدغذا و کم غذا

بیشتر بدانید : تاثیر تغذیه بر رشد بچه

بیشتر بدانید : تغذیه کودکان بعد از یک‌سالگی

گردآوری: تیم سلامت پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/health
منبع:khorasannews.com