گرد و خاک در زابل؛ ۱۳۰ نفر راهی بیمارستان شدند


سخنگوی شرکت اورژانس کانتری از مراجعه ۱۳۰ بیمار تنفسی، قلبی و چشم بر اثر وزش باد و گرد وخاک شهرستان زابل منطقه سیستان و بلوچستان به مراکز درمانی و بهداشتی خبر داد.

وزش شدید باد در زابل و بم تمدید دارد

مجتبی خالدی شب شنبه با تشریح آخرین وضعیت سوانح جوی بر اساس هشدار شماره ۶۹ و ۷۰ شرکت هواشناسی از ۲۹ دی تا تایم هشت صبح شب چهارم بهمن ۹۹ افزود: وزش باد و گرد و خاک که از دو شب گذشته بسیاری از مناطق سیستان و بلوچستان را فراگرفته، وضعیت آلودگی در شهرستان های زابل، هامون، ایرانشهر و چابهار را در سطح خطرناک قرار داده بود.

وی به اشاره به منطقه های متاثر از حوادث و سوانح جوی گفت: در مدت یاشده نیروهای اورژانس ۱۱۵ در منطقه های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، کرمان، گیلان، گلستان و مازندران مشغول خدمات رسانی به حادثه دیدگان و نابود دیدگان بوده اند.

سخنگوی شرکت اورژانس کانتری بیان داد: در این مدت تکنسین های اورژانس به ۱۱ مصدوم خدمات رسانی کردند که از این تعداد ۱۰ نفر(بر اثر رعد و برق و وزش شدید باد) به مراکز درمانی و بیمارستانی اعزام شدند و یک نفر به علت وزش شدید باد و سقوط درخت در محل درمان سرپایی شد.

خالدی همچنین از انتقال ۳۱ نفر از جمله خانم باردار و بیماران در محاصره برف در منطقه های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گلستان، سمنان و مازندران خبر داد و گفت: در مدت یادشده یک فوتی هم بر اثر (سقوط درخت روی خودرو در شهرستان نکا) ثبت و منبع شده است.

وی اعلام کرد: وزش شدید باد در زابل و بم تمدید دارد و بر پایه داده های ارسالی از eoc یونورسیتی های علوم پزشکی تا کنون اختلالی در عملکرد حوزه سلامت منبع نشده است.

سخنگوی شرکت اورژانس کانتری از هموطنان خواست در صورت مواجه با مواردی از قبیل اورژانس های قلبی و تنفسی(تنگی نفس، فشار خون بالا، افت فشار خون)، اورژانس های گوارشی(خونریزی گوارشی همراه با استفراغ خونی) درد شکم، ضربه شدید به شکم، زنان و زایمان(سقط، تشنج، فشار خون بالا به همراه تاری دید و ورم هیکل ها، خونریزی شدید) با شماره اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

وی افزود: همچنین بیماران و مصدومان انواع حوادث می توانند در مواردی همچون اورژانس های اعصاب(تشنج، سکته مغزی، اختلال تکلم ناگهانی)، کاهش سطح هوشیاری، سردردهای شدید و ناگهانی به همراه سفتی گردن، ضربه به جمجمه و ستون فقرات به دنبال سقوط، تصادف، سوختگی، برق گرفتگی، غرق شدگی، مسمومیت دارویی و شیمیایی، خودکشی، مار گزیدگی، عقرب گزیدگی، دررفتگی، شکستگی ها، پارگی وسیع بافت نرم و خونریزی های شدید با شماره یاد شده تماس بگیرند.

ارائه خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در سوانح عمدی و غیرعمدی، حوادث غیر مترقبه و فوریت‌های پزشکی در هنگام بروز بیماری‌های نوپدید، نو و بلایای طبیعی و انسان ساخت برای آحاد مردم یا هر ملیت و تابعیتی از وظایف و مأموریت‌های اصلی شرکت اورژانس کانتری است.

 گردآوری: تیم خبر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/news
منبع: irna.ir