یک بیان درباره پرونده بابک زنجانی


دربار نفت سابق درباره پرونده بابک زنجانی بیان داد و گفت: افکار می کنم ارتفاع پرونده بابک زنجانی یک متر باشد، بیش از ۲۵ دادگاه رسمی در این خصوص برگزار شد و این پرونده دست وزارت اطلاعات این دولت در هشت سال گذشته بوده و من تحقیقاً عرض می کنم که هیچ یک از کارمندان نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیستند.

پرونده یک متر ارتفاع دارد

 رستم قاسمی در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت بابک زنجانی، اظهار کرد: بارها در خصوص بابک زنجانی نظر خود را اعلام کرده ام اما باز می گویم؛ در دوره غیر از مسدود، سالها شرکت ملی نفت ایران به صورت دولتی، نفت ایران را می فروخت؛ اما با وقوع پدیده مسدود، شرایط فروش نفت برای کانتری، یک شرایط عادی نبود و دیروز هم شرایط فروش نفت در مسدود، عادی نیست.

وی با بیان اینکه ما زمینه هایی را صحیح نکرده بودیم که بخش های خصوصی قدرتمندی ایجاد شده باشند که بتوانند نفت کانتری را در شرایط مختلف بفروشند، اظهار کرد: بابک زنجانی به عنوان یک خریدار در زمان مسدود ها، به شرکت ملی نفت مراجعه و از شرکت های پوششی که بر اساس مجوز شورای عالی امنیت ملی ایجاد شده بود، برای خرید نفت اقدام می کرد.

قاسمی با بیان اینکه معتبرترین سند معاملات تجاری دنیا LC است، گفت: آقای زنجانی وقتی نفت را خریداری می کند، LC را از یک بانک ایجاد شده در خارج از کانتری ارائه می کند که تا آن مقطعی که وی LC را به شرکت ملی نفت می دهد، بیش از ۶۰ درصد منیجر آن بانک متعلق به یکی از بانک های کوچولو کانتری بود که اتفاقاً بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد اعتبارات وزارت نفت نیز در آن بانک بود.

وی افزود: آقای زنجانی پیش از سررسید، کل آن بانک را خریداری می کند و هم مالک بانک و هم مالک LC می شود.

دربار سابق نفت با بیان اینکه همزمان، آن بانک هم تحت مسدود قرار می گیرد و اتفاقاتی که در تمدید رخ می دهد و در نهایت کل اقداماتی که انجام شد این بود که وزارت نفت، ایشان را ممنوع الخروج کرد، اظهار کرد: کارشناسانی شرکت دهی شدند که اموال ایشان را شناسایی کنند و همزمان با شناسایی اموال وی، اقدامات لازم در زمینه کارهای دادگاهی صورت می پذیرد.

وی تمدید داد: درواقع در همان دولت دهم، ما ایشان را به دادگاه معرفی کردیم و نکته مهم اینجاست که کارهایی که می بایست در زمینه اقدامات قضایی صورت می گرفت، کاملا طبیعی است ولی مهم تر از آن بایستی برای برگشت این پول کار می شد، پولی که وجود دارد و بایستی سعی می شد این پول ها در کنار اقدامات قضایی، به کانتری بازگردانده می شد.

قاسمی با بیان اینکه افکار می کنم ارتفاع پرونده بابک زنجانی یک متر باشد، گفت: بیش از ۲۵ دادگاه رسمی در این خصوص برگزار شد و این پرونده دست وزارت اطلاعات این دولت در هشت سال گذشته بوده و من تحقیقاً عرض می کنم که هیچ یک از کارمندان نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیستند.

وی با بیان اینکه به هر حال در شرایط مسدود، ریسک و مشکلاتی وجود دارد، حالا نیز وزارت نفت برای فروش نفت سعی می‌کند اما پشت صحنه ریسک‌هایی نیز وجود دارد که بابک زنجانی نیز یکی از همین ریسک‌ها بود، افزود: اما نکته مهم اینکه در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ که مسدود آمریکا، شرکت ملل و اروپا بودیم نزدیک به ۱۶۰ میلیارد دلار نفت فروخته شد که بالاترین فروش نفت در ۱۰۰ سال گذشته است.

دربار سابق نفت در پاسخ به سوالی در خصوص فروش نفت گفت: همانطور که مهندس زنگنه در مجمع اعلام کردند که آقای قاسمی نه تکی ۹۰ درصد بلکه ۱۰۰ درصد در کنار وزارت نفت هست، ایشان صحیح فرمودند ما مدتی است که در خصوص بحث فروش نفت به وزارت نفت یاری می کنیم و بخش قابل توجهی از نفت کانتری را داریم به روش هایی که وجود دارد می فروشیم.

قاسمی درباره واردات گاز از ترکمنستان گفت: در دوره‌ای از این کانتری گاز وارد می‌کردیم و بابت آن بدهی داشتیم که باید پرداخت می‌شد. گاز ترکمنستان برای ما یک حسن داشت و آن هم اینکه از آنچه صادر می‌کردیم ارزانتر بود ضمن اینکه لطف سوآپ را هم داشتیم اما به هر دلیل قطع شد. در آن مقطع که مشکلات بانکی برای صادرات و واردات داشتیم بنده سفری به کانتری ترکمنستان داشتم و با باس جمهور این کانتری ملاقات و مذاکره کردم که پذیرفتن کنند به جای پول، به آنها کالا بدهیم که توافق خوبی بود و ما توانستیم تعداد زیادی اتوبوس، لوله‌های نفت و محصولات شیمیایی را به جای طلب به ترکمنستان صادر کنیم.

وی با بیان اینکه این تهاتر دو لطف داشت، اول اینکه گاز به کانتری وارد می‌شد ثانیاً توانستیم تولیدات کانتری را بفروشیم و پول تولیدکنندگان را نیز شرکت گاز پرداخت می‌کرد، گفت: اتفاق دیگر اینکه از بعضی فروشندگان نفت طلا می‌گرفتیم و به جای بدهی به ترکمنستان تحویل می‌دادیم.

وی درباره مقاصد صادرات نفت در شرایط حاضر گفت: دلیلی ندارد محل فروش را اعلام کنم اما به دلیل ارتباطی که با برخی کشورها داشتیم به همان کشورها صادرات نفت داریم که رقم خوبی است و با اسناد و مدارک، اطلاعات آن در شرکت ملی نفت وجود دارد.

دربار سابق نفت در پاسخ به سوالی در خصوص روند توسعه پارس جنوبی گفت: بالاترین توسعه در صنعت نفت کانتری در سالهای ۱۳۹۰و ۱۳۹۱ بوده که این مسئله را آقای مهندس زنگنه نیز تأیید می کنند؛ در سال ۱۳۹۰ فقط در شرکت ملی نفت ۲۰ میلیارد دلار و در سال ۱۳۹۱ در این شرکت ۲۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری کردیم که این ارقام به جز سرمایه گذاری های انجام شده در شرکت ملی گاز، شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود.

قاسمی با بیان اینکه در توسعه پارس جنوبی، معمولا ۴ یا ۶ فاز همزمان جهت توسعه شروع می شد؛ در دولت دهم ۱۷ فاز پارس جنوبی را با هم در دستور کار داشتیم که در تاریخ صنعت نفت کانتری بی سابقه است؛ همان زمان هم خیلی ها به ما ایراد می گرفتند که شما ۱۷ فاز را با هم شروع کرده اید و منابع مالی آن کجاست و چگونه می توانید این ابرپروژه را تمام کنید؛ گفت: هم منابع آن پیش بینی شده بود و دیروز شاهد هستیم که جز فاز ۱۴ بقیه فارهای پارس جنوبی تقریبا تکمیل شده است و فاز ۱۴ نیز در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ تکمیل می شود.

وی با بیان اینکه جسارت شروع ۱۷ فاز پارس جنوبی در دولت دهم اقدام بزرگی بود که در تاریخ صنعت نفت کانتری اتفاق افتاده و اگر شروع نشده بود دیروز شاهد تکمیل این فازها نبودیم، تمدید داد: کمترین میزان پیشرفت بین فازهای پارس جنوبی که تحویل دولت یازدهم دادیم، مربوط به فاز ۱۴ پارس جنوبی بود که دیروز نیز هنوز این فاز تکمیل نشده، ۵۲ درصد پیشرفت بود و فازهایی داشتیم که بالای ۶۰ یا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

دربار سابق نفت در خصوص توسعه پالایشگاه ها اظهار کرد: بعد از اینکه بنده به عنوان دربار وارد دولت شوم، عمده طرح های پالایشگاهی شروع شده بود ولی به کندی پیش می رفت، ما که با مسدود ها و به خصوص مشکلات بنزین مواجه شدیم، تقریبا همه طرح های توسعه ای پالایشگاه های کانتری را به دلیل نیاز، به اسپید اجرایی کردیم و شاهد توسعه کمی و کیفی صنعت پالایشگاهی کانتری بودیم.

قاسمی در پاسخ به اینکه با توجه به شرایط حال حاضر و چشم انداز سال آینده، به نظر شما مقدار فروش نفت در سال اینده چقدر خواهد بود؟، گفت: اگر مسدود ها برداشت شود می توانیم روزانه تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه به راحتی صادر کنیم اما اگر مسدود ها تمدید داشته باشد باید رقم پیشنهادی دولت در لایحه بودجه برای صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه ای، تعدیل شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه احتمالی اش برای کاندیداتوری ریاست جمهوری در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: هنوز زود است در مورد انتخابات صحبت کنیم.

دربار سابق نفت گفت: می‌توانستیم با اجرای به موقع و کامل خط لوله صادراتی گاز به پاکستان، پروژه خط لوله صلح را اجرایی کنیم و به بازار چندمیلیارد نفری شرق شرق دست یابیم؛ که این قرارداد اجرایی و عملیاتی نشد.

قاسمی با بیان اینکه ایران اولین دارنده ذخایر گازی جهان است و سهم کمتر از دودرصدی کشورمان از تجارت جهانی گاز برازنده ایران نیست، گفت: اگر فازهای پارس جنوبی و دیگر پروژه‌های تولید گاز کانتری، به‌موقع و طبق برنامه تکمیل می‌شد دیروز به‌جای یک‌میلیارد مترمکعب تولید روزانه گاز، ۱.۳ میلیارد مترمکعب تولید داشتیم.

وی با بیان اینکه رسیدن به تولید یک‌میلیارد مترمکعبی در شب نیز دستاورد بزرگی است، گفت: باید بخش مصرف، منیجر شود و این‌که این میزان عظیم گاز تولید کنیم و بیشتر آن به بخش مصرف داخلی غیرمولد برسد، روال درستی نیست.

وی با بیان اینکه پس اول باید به منیجر و بهینه‌سازی مصرف گاز به‌خصوص در بخش خانگی بپردازیم و در وهله دوم باید بهره‌وری را در بخش تولید و همچنین بخش‌های مختلف مصرفی از خانگی، تجاری، نیروگاهی و صنایع افزایش دهیم، اظهار کرد: سومین اقدام مهم در زمینه گاز بازکردن مبادی نو صادراتی است ما قراردادهایی در زمینه صادرات گاز داشتیم که اگر اجرایی می‌شد دیروز روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب صادرات گاز داشتیم.

دربار سابق نفت تمدید داد: قرارداد مهمی با پاکستان داشتیم و در سال ۱۳۹۲ کلنگ آن را در نقطه صفر مرزی زده بودیم و در این مراسم کلنگ‌زنی، نمایندگانی از تمامی ۱۵ کانتری همسایه ایران دعوت شده بودند و شروع پروژه مهم صادرات گاز به پاکستان با حضور مقامات ارشد و مهم این کانتری صورت گرفت.

قاسمی با بیان اینکه می‌توانستیم با اجرای به موقع و کامل خط لوله صادراتی گاز به پاکستان، پروژه خط لوله صلح را اجرایی کنیم و به بازار چندمیلیارد نفری شرق شرق دست یابیم؛ که این قرارداد اجرایی و عملیاتی نشد، گفت: فرصت بسیار خوبی را برای صادرات گاز به پاکستان و بعد از آن به هند از بین دادیم.

وی تمدید داد: در دیداری که شخصاً با دربار نفت هند داشتم و در مورد صادرات گاز به هند مذاکره کردیم، این مقام مسئول هندی اعلام کرد که شما گاز را به پاکستان برسانید و بعد ما زمینه‌های رسیدن گاز ایران به هند را فراهم می‌کنیم. اجرای خط لوله صلح به‌منظور صادرات روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز بود.

 گردآوری: تیم خبر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/news
منبع: isna.ir