۴۰درصد مواد غذایی ما تباه می‌شوند


رییس جمهور با بیان اینکه در بخش دارو و مواد غذایی باید به جهت خوب مصرف کردن حرکت کنیم، گفت: گاهی دارو بیش از حد در نسخه نوشته شده و خریداری می شوند و در منازل مانده و مصرف نمی شوند. ۴۰ درصد مواد غذایی ما به دلیل بد مصرف کردن، تولید غیر دقیق یا در اختیار نداشتن زنجیره صنایع غذایی تباه می شود.

تولید واکسن آنفولانزا ایرانی در ماه های آینده

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دیروز در مراسم بهره برداری از طرح های ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت راه اندازی پروژه های دیروز اظهار کرد: این راه اندازی ها به معنای ارتقای علم و فناوری در کانتری ماست. از همه کسانی که در این زمینه سعی کردند تشکر می کنم. برای ما مهم است که نسل جوان تحصیل کرده ما فضایی برای فعالیت علمی دارد. شرکت های دانش بنیان صد برابر نسبت به هفت سال پیش شده است.

وی تمدید داد: داروها برای درمان بیماری یا پیشگیری از بیماری برای ما خیلی مهم است که دیروز در این زمینه راه اندازی داشتیم. خط تولید واکسنی که دیروز راه اندازی شد، اهمیت زیادی برای مصرف داخلی و صادرات در آینده دارد. ارزبری برای دارو و مواد اولیه شرکت های داروسازی انجام می شود اما شرکت های دانش بنیان می توانند ما را از واردات این مواد اولیه بی نیاز کنند. دولت با همه توان پشتیبان و حامی این شرکت هاست زیرا دارو امنیت جسم مردم را تامین می کند. پزشک ستاری قول دادند تا پایان این دولت چهار واکسن انسانی دیگر تولید می شود. تاکید من هم از ابتدای دولت یازدهم، تولید واکسن انسانی بود.

رییس جمهور همچنین با تشکر از شرکت های خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش دارو، افزود: امینت غذایی برای کانتری ما بسیار مهم است. در دوران کرونا اهمیت دارو و غذا را بیشتر درک کردیم. ما باید روی پای خود بایستیم. یک شرکت دانش بنیان با تولید کود یا سم و بذر مورد نیاز یاری زیادی به افزایش تولید می کند و به خودکفایی نزدیک تر می شویم.

روحانی با اشاره به اهمیت شرکت های دانش بنیان گفت: روزانه نیروهای خلاق انسانی خارج از کانتری جلب این شرکت ها می شوند. پزشک ستاری معتقد است که اگر ۱ میلیارد دلار مواد اولیه وارد می کنیم، با فعالیت این شرکت ها می توانیم ۴۰۰ میلیارد دلار را در داخل تامین کنیم.

رییس جمهور تمدید داد: معاون علمی ریاست جمهوری اظهار امیدواری کرد که تولید واکسن آنفولانزا را در ماه های آینده به ثمر برسانیم که این برای ما بسیار مهم بوده و برای مردم امنیت آفرین و آرامش بخش است.

روحانی با اشاره به اهمیت خاص تولید واکسن برای بیماری دهانه رحم، گفت: این واکسن پرمصرف است و امیدواریم نیازهای داخلی را تامین کرده و این واکسن را صادر کنیم‌.

وی در تمدید با بیان اینکه در بخش دارو و مواد غذایی باید به جهت خوب مصرف کردن حرکت کنیم، تصریح کرد: گاهی دارو بیش از حد در نسخه نوشته شده و خریداری می شوند و در منازل مانده و مصرف نمی شوند. بد مصرف کردن در مواد غذایی و دارو باید به مصرف بهینه تبدیل شود. ۴۰ درصد مواد غذایی ما به دلیل بد مصرف کردن، تولید غیر دقیق یا در اختیار نداشتن زنجیره صنایع غذایی تباه می شود.

وی تاکید کرد: حتی تباه شدن ۱۰ یا ۲۰ درصد هم خیلی زیاد است و باید در زمینه تولید و مصرف فرهنگ سازی انجام شود.

روحانی در پایان اظهار کرد: راه اندازی های دیروز شرکت های دانش بنیان به لحاظ علمی، تامین نیازهای جامعه و جلب جوانان تحصیل کرده برای ما افتخارآمیز بود. این راه اندازی ها به لحاظ علمی بودن و دانش بنیان بودن نسبت به راه اندازی های هفته های گذشته لطف داشت‌.

گردآوری: تیم خبر پی اچ پی لرنینگ
phplearning.ir/news
منبع: isna.ir